Lavina barev a tvarů zaplavila galerii

V Radničním sklípku vystavuje obrazy, keramiku, šperky z vinutých perlí výtvarnice Iva Švecová.

Životní premiérou byla pro výtvarnici Ivu Švecovou úterní vernisáž její výstavy v galerii Radniční sklípek v Litvínově. „Je to skutečně moje první samostatná výstava na Mostecku,“ potvrzuje Iva Švecová.
Od ledna je na volné noze a poznává, co obnáší život bez stálého zaměstnání. „Cítila jsem, že se musím rozhodnout. Vybrat si mezi zaměstnáním a výtvarnictvím. Roky jsem malovala, šila, vytvářela šperky při práci. Teď se mi konečně splnil sen a naplňuji své vnitřní pocity a tvořím,“ prozrazuje na sebe autorka.
Na výstavě představuje nejen své obrazy, ale i keramiku, šperky z vinutých perlí, které vyrábí nad kahanem ze skleněných tyček. Návštěvníci v galerii nahlédnou i do tajů jejích perokreseb, do autorčina vidění skrze hledáček fotoaparátu. Nechybí tam ani šité hračky, tašky.
Na otázku, jak to všechno stíhá, Iva Švecová odpovídá: „Pluji na vlnách své momentální nálady. I proto jsem si vybrala svobodné povolání, abych měla čas poslouchat sama sebe. Když to dělám, promítá se to do věcí, které vytvářím. A lidé to cítí.“
Ráno a dopoledne je víc racionální a analytický typ. „Jakmile se den přehoupne do druhé poloviny, můj mozek se přetransformuje na tvůrčí vlny. Pak se přistihnu, že v jednu, ve dvě hodiny ráno stojím u stojanu a maluju,“ přiznává Iva Švecová.

Ateliér v modlitebně

O inspiraci nemá nouzi. Prožívá euforii, kterou přirovnává k lavině. „Roky jsem měla motivy v sobě schované. A teď jako když všechny chtějí ven, spatřit světlo světa,“ neskrývá nadšení výtvarnice. Bydlí v Litvínově. Prozradila, že tvoří v místnostech, kde svého času bývala modlitebna. „Dům byl původně církevní. V mé pracovně se skutečně lidé dřív modlili. Jejich víra je ve vzduchu i ve stěnách pořád znatelná. Je tam zvláštní atmosféra, jiné ticho a jiné vibrace,“ podotýká Iva Švecová. V domě do budoucna plánuje vedle svého ateliéru i minigalerii. Kvůli tomu, že je na volné noze teprve několik dnů, a teprve krátce se tedy věnuje umělecké činnosti, nemá za sebou mnoho výstav. Vloni však lidé viděli její obrazy při společné výstavě pojmenované Babí léto, rovněž v Radničním sklípku. Představila se po boku Sylvy Prchlíkové, Lenky Fischerové, Anny Šiškové, Evy Šiškové, Marie Stejskalové, Petry Krencové, Hany Váňové, Ludmily Tvrzníkové. Každý rok o Vánocích zdobí svůj strom na tradiční výstavě Vánoce na půdě.
Iva Švecová naposledy pracovala jako vedoucí Informačního centra Evropské komise na Vysoké škole finanční a správní v Mostě. Centrum dokonce před časem zakládala.
„Možná mi tři roky před padesátkou chybí pošetilé bláznovství mládí, ale na druhou stranu si nesmírně vychutnávám pocit nespoutanosti a dovedu ho také patřičně ocenit,“ dodává umělkyně.
Výstava v galerii Radniční sklípek v Litvínově potrvá do 3. března. Otevřeno je od úterý do pátku vždy od devíti hodin dopoledne do šesti hodin večer. V sobotu pak do dvanácti do šesti hodin. Všechna vystavená díla jsou unikáty. Exponáty z dílny Ivy Švecové jsou prodejní.