Legenda se vrací, replika lodi českého bukanýra míří na moře

Koráb La Grace brázdil moře a oceány už v 17. století. Replika lodi vypluje za pár dní. Postavil ji s egyptskými dělníky, přáteli a dobrovolníky hradecký námořník Josef Dvorský.

Stačí přivřít oči a iluze je dokonalá. Na přídi velké historické plachetnice La Grace stojí kapitán a rozdává rozkazy své posádce k přípravě útoku, blíží se lákavá kořist - obchodní loď s cenným nákladem. Legendární lodi kdysi velel první český námořní kapitán, bukanýr a kartograf Augustin Heřman. K životu se ji rozhodl znovu vzkřísit hradecký námořní kapitán Josef Dvorský, na vodu se z egyptského Suezu vydá na začátku prosince.

„Jeden ze dvou důvodů, proč jsme ještě tady na suchu, je ten, že nám za zádí stojí jiná loď, která se nám plete v cestě k moři. Čeká na velkou vodu. Další velká voda je 3. až 6. prosince, a to už na 99,9 procent čeká slavnostní spuštění i na nás. Na lodním zvonu La Grace je napsáno L. p. 2010, takže to dokážem - bylo to ale o fous,“ uvedl Josef Dvorský.

La Grace měla vyplout už před několika měsíci, její zdržení v Suezu navýšilo původní rozpočet, a tak se pro ni nyní hledá sponzor. V budoucnu by si prý mohla zahrát i ve filmu.

Původní La Grace brázdila moře a oceány už v 17. století. Její kapitán Augustin Heřman nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik a po osamostatnění s La Grace přepadal španělské obchodní lodě. Později se stal největším vývozcem tabáku v Americe.

Plány La Grace se nedochovaly. Josef Dvorský a další námořní kapitán Dan Rosecký se proto její repliku rozhodli postavit podle plánů stejného typu lodi z roku 1768 Fredrika Henrika af Chapmana, pravděpodobně největšího lodního konstruktéra všech dob, který položil základ moderní stavbě lodí podle přesných plánů.

„Jsem námořník celý život. Miluji historické lodi a naše země žádnou školní loď nemá. Přišlo mi to škoda. A tak jsem hledal v historii. Až jsem narazil na La Grace. Loď je nádherná a máme s ní velké plány. Není to jen můj splněný sen, a z toho mám velkou radost,“ svěřil se Dvorský.

Proč školní loď? Na největší české replice historické plachetnice, která pojme až třicetičlennou posádku, se budou školit noví adepti námořnického řemesla. Nabídne však i dobrodružnou dovolenou dalším zájemcům.

„Prožijí pirátskou plavbu a honbu za pokladem. Život na lodi bude jako iluze, jako by se právě nalodili na historickou loď, od oblečení přes vybranou stravu až po běžný denní režim,“ popsala manželka Josefa Dvorského Monika.

Týdenní dárkový poukaz pro kadety vyjde na 8 tisíc korun, dvoulůžková kajuta pro cestující na 28 tisíc korun.

„Dobové oblečení už máme a moc nám sluší. Rozpis plaveb mám hotový a brzy se objeví na stránkách www.LaGrace.cz. Přes zimu se budeme plavit v místních vodách Rudého moře a na konci dubna zamíříme do Středomoří. Tam loď také slavnostně pokřtíme a na podzim zase zmizíme do teplých krajin. Už se moc těším do Karibiku,“ dodal Dvorský

Jedním z důvodů, proč se La Grace stavěla právě v Egyptě, je ten, že díky Suezskému průplavu je tam snadno dostupné kvalitní dřevo ze Skandinávie, které bylo ve zlatém věku plachet nejoblíbenějším a nejobvyklejším stavebním materiálem. Lodě se tam také staví tradičním způsobem. Na La Grace od prosince 2008, kdy se po letech přípravy začala stavět, pracovali i egyptští dělníci a desítky dobrovolníků z Česka.