Lidé najdou pomoc s určováním nájemného v nové příručce | E15.cz

Lidé najdou pomoc s určováním nájemného v nové příručce

Ministerstvo pro místní rozvoj se zástupci nájemníků a majitelů bytů dokončuje přípravu příručky, která má pomoci předcházet soudním sporům o výši činží po deregulaci nájemného. Řekl to ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Příští týden MMR představí také základ cenových map místně obvyklého nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody.

Brožurka seznamuje nájemníky i majitele bytů se základními paragrafy občanského zákoníku, které se jejich vztahu týkají. Vysvětluje například základní pojmy z oblasti bydlení, stejně jako možnost zjištění místně obvyklého nájemného. Vydavatelem materiálu je společně s ministerstvem Sdružení nájemníků ČR a Občanské sdružení majitelů domů. Obě organizace také pomůžou s distribucí příručky.

Soudních žalob ohledně určení nájemného po deregulaci je podle Sdružení nájemníků ČR zatím jen málo. Sdružení dosud v celé republice eviduje 39 žalob o určení výše nájemného, řekl jeho předseda Milan Taraba. „Není to žádná pohroma,“ dodal šéf sdružení.
Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného přibližně pro 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud