Lidé vyzývají k demonstraci za náměstí | E15.cz

Lidé vyzývají k demonstraci za náměstí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soutěž na dostavbu Mariánského náměstí kritizují opoziční zastupitelé. Poslali stížnost na ministerstvo vnitra a vyvolali petici.

Jak bude vypadat příští Mariánské náměstí? Po vyhlášení soutěže na jeho dostavbu s uzávěrkou přihlášek úterý 1. prosince se na Facebooku pod heslem Budoucnost Mariánského náměstí v Č. Budějovicích je ohrožena vyjadřují stovky lidí. Podepisují petici a někteří vyzývají k demonstraci. Většinou chtějí nechat prostor nezastavěný.
To odporuje představám rady města, která v souladu s územním plánem soutěž na projekt vyhlásila. Odstartovala ji srpnová žádost pražské developerské firmy Amádeus Real. Napsala radě města, aby zajistila pronájem a přednostní odprodej plochy na náměstí pro stavbu obchodního centra. Rozloha je dvanáct tisíc čtverečních metrů. Součástí objektu bude 234 parkovacích míst.

Stavby ve stylu „shop in shop“ Amádeus se představuje na webových stránkách jako autor staveb stylu „shop in shop“. Jsou v Brně, Praze, Ústí nad Labem a Liberci. Na mapě už zapíchl pomyslný praporek i v Budějovicích. Právě ten dráždí zastupitele Strany zelených, ČSSD a KSČM. „Nelíbí se nám, že soutěž není architektonická. Dostavba takového významu nevzniká z veřejné diskuse,“ řekl za klub zastupitelů Zelení a otevřená společnost Svatomír Mlčoch.
Kromě toho, že tři strany, ČSSD, KSČM a SZ/SOS, poslaly na ministerstvo vnitra návrh na zrušení soutěže kvůli jejímu nejasnému zadání, vyvolala skupina lidí petici. Podepisování pokračuje dnes (ve čtvrtek 3. prosince) na Mariánském náměstí.
Signatáři chtějí, aby náměstí zůstalo volné, nanejvýš s podzemními garážemi. Další kolo diskuse kolem projektu bude pokračovat 10. prosince na mimořádném zastupitelstvu.
K náměstí se vyjadřují v petici odborníci a architekti. Petici podepsal ale i kytarista Radim Hladík. „Mariánské náměstí s památnými kasárnami, kde sloužil Jaroslav Hašek, by mělo být branou do centra města,“ připomněl předseda Klubu přátel Českých Budějovic architekt Vladimír Musil.

Primátor Juraj Thoma soutěž obhajuje

Že je místo důležité, si myslí i primátor Juraj Thoma. Soutěž ale obhajuje. „Podle stejných pravidel obchodního zákoníku vyhlašovalo město podobné soutěže vždy. Paradoxně s takovým způsobem souhlasili i sociální demokraté, když byli ještě ve vedoucí koalici,“ řekl.
V odporu Thoma vidí předvolební neklid. Zároveň chce, aby rozhodovala o vítězi výhradně rada města doplněná na poslední chvíli o zástupce z opozičních stran. Ti ale mohou být snadno přehlasovaní. „Debata k soutěži a projektu může být, zastupitelé ale nemohou změnit rozhodnutí rady,“ připomněl. Do minulého pátku se do soutěže přihlásilo osm zájemců. Museli zaplatit kauci pět milionů korun.

Postupujeme podle zakázky

Architekt Martin Krupauer je spolumajitelem firmy Ateliér 8000, která významně ovlivňuje podobu Českých Budějovic. Získává zakázky na důležité stavební projekty. Krupauer je klíčovou postavou i v dostavbě Mariánského náměstí.

Zúčastníte se soutěže na dostavbu Mariánského náměstí? Sami ne, ale vybral si nás k tomu developer. Jaký, to nemohu říci.

Sedmička má vizualizaci projektu, pod kterou je váš ateliér podepsaný. Objednala si ji pražská Amádeus Real. Tu práci jsme dělali už dříve, nový návrh vypadá jinak.

Konkurenti vám vyčítají, že Amádeus oslovila jako první radnici a má tak v soutěži náskok. Tak to chodí. Někdo má první nápad, a pak se vypíše soutěž.

Veřejnost si na Facebooku přeje náměstí nezastavěné. Nečtu Facebook a je mi to jedno. Postupujeme podle zakázky. Ta je svázaná územním plánem. Navíc je to složitý pozemek, musí se zohledňovat i budoucí doprava.

Jakou máte tedy představu o podobě náměstí? Plánované obchodní centrum pokryje maximálně třetinu území, ostatní část bude volná. Je třeba otevřít okolní ulice, které jsou slepé.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video