Lidská textilie. Vědci utkali buňky člověka | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Lidská textilie. Vědci utkali buňky člověka

Lidská textilie. Vědci utkali buňky člověka
Tkaní buněk
• 
ZDROJ: Acta Biomaterialica

msc

Vlákno z lidských kožních buněk se podařilo vyprodukovat výzkumníkům z francouzského Národního institutu zdraví a výzkumu (Inserm) v Bordeaux.

Biologové mu říkají „lidská textilie“ a věří, že jednou bude používáno chirurgy namísto klasických stehových vláken k urychlení hojení jizev a operačních ran. „Vykazuje unikátní úroveň biokompatibility a reprezentuje zcela novou generaci biologických produktů na bázi tkání,“ píší vědci v časopisu Acta Biomaterialia, který studii publikoval.

Server New Scientist upozornil, že výhodou nového vlákna je to, že nespouští imunitní reakci. Biologové materiál vytvořili z najemno nařezaných proužků kolonií lidských kožních buněk, které poté jako tkalci spředli do vláken. S nimi je pak podle nich možné pracovat jako s těmi klasickými textilními.

Funkčnost nového vlákna zatím prověřili na myších, kterým sešívali tržné rány, a na ovci, které opravili poškozenou arterii. Práce Francouzů navázala na výzkum, který vyprodukoval metodu pěstování a následného srolování plátků biomateriálu tak, aby imitoval umělé krevní řečiště.

Slunce, jak jste ho ještě neviděli. Nový teleskop pořídil ultradetailní záběry
Lék na koronavirus máme na dosah, tvrdí čínští vědci. Finanční trhy začaly zpevňovat
Oficiální údaje o počtu nakažených koronavirem jsou značně podstřelené, varují vědci

Autor: msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!