Mají dvě drogová centra. Zatím | E15.cz

Mají dvě drogová centra. Zatím

Do konce března se narkomani dozvědí, zda přežije centrum v českobudějovickém Háječku.

Bude to radními podporované sdružení PREVENT, nebo tým s názvem K centrum Háječek?
V Českých Budějovicích se rozhoduje, které z těchto občanských sdružení zajišťujících základní servis pro závislé na drogách přežije rok 2010.
Problém je jasný. Osm let fungující středisko v Háječku má pověření od rady vlády a síť klientů, ale nemá podporu radnice. Z neznámých důvodů ani krajského protidrogového koordinátora Marka Neruda a šéfa městské sociální komise Ivana Mánka. Za necelé dva měsíce se ukáže, kolik tato centra dostanou peněz od města, kraje, rady vlády a ministerstev. Bez jejich příjmů žít nemohou.
„Na kontaktní centra na území kraje odsouhlasili jihočeští zastupitelé pro letošek 2,4 miliony korun,“ řekl Nerud.
Háječek získal vloni na provoz přes milion korun, šest set tisíc bylo od kraje. Správě domů města České Budějovice musí ročně platit 330 tisíc korun nájemného za budovu. „Nemohu prozradit, jak jsem se vyjádřil k žádostem center o dotace. Ale není tajemstvím, že preferujeme PREVENT,“ dodal Nerud.
Jestli kraj vyslyší žádosti o příspěvky, se centra dozví v únoru. Ministerstva a rada vlády sdělí svá rozhodnutí v březnu. Obecně ale platí zásada, že dvě stejná sdružení na jednom místě nemají šanci peníze dostat.
„Osobně mám raději Háječek. Mají tu k nám lidštější přístup,“ hodnotil dvaačtyřicetiletý Michal Pavlíček, který vyhledává pomoc centra už půl roku. „Chodí k nám stále všichni klienti, i když od konce loňského roku nabízí výměnu jehel i PREVENT,“ podotkla vedoucí střediska v Háječku lékařka Kvetoslava Kotrbová.
Háječek nabízí i zázemí se sprchami, které PREVENT v pronajatých soukromých prostorách v činžáku v ulici 28. října nemá. Podle náměstka primátora Rudolfa Vodičky je sice objekt v Háječku pro takovou činnost výhodnější, ale všechno je o nákladech. Háječek navíc potřebuje investici do oprav a město uvažuje, že objekt jednou zruší nebo přestaví i v souvislosti s rekonstrukcí sousedního letního kina, které je teď ztrátové.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.