Málo platíte, naštval se zpěvák Radiohead a stáhl své písně ze Spotify | E15.cz

Málo platíte, naštval se zpěvák Radiohead a stáhl své písně ze Spotify

Málo platíte, naštval se zpěvák Radiohead a stáhl své písně ze Spotify
Thom Yorke
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

hop

Zpěvák skupiny Radiohead Thom Yorke ostře napadl obchodní model společnosti Spotify, která umožňuje poslouchat hudbu na internetu. Yorkeovi vadí, že firma Spotify za pronájem hudby platí začínajícím umělcům málo peněz. "Nenechte se mýlit. Všichni ti noví umělci, které na Spotify objevíte, za poslech hudby žádné peníze neobrží. Peníze budou putovat jen k majitelům akcií Spotify," napsal Yorke na Twitteru a poté z databáze firmy Spotify demonstrativně stáhl některá svá alba.

Ke známému zpěvákovi se poté na přidal známý producent Nigel Godrich. Také Godrich tvrdí, že obchodní model Spotify je „špatný pro hudbu“. „Začínající umělci v tomhle obchodním modelu dostanou velký kulový,“ napsal Godrich na Twitteru.

Spotify nabízí přehrávání hudby pomocí živých streamů. Omezené množství skladeb je zdarma, neomezený poslech pak posluchače vyjde na poplatek 5 až 10 liber za měsíc. Řada umělců si stěžuje, že při umístění skladeb na Spotify si přijdou na výrazně méně peněz, než kdyby je vydali na CD nebo je nabídli k online prodeji. Poplatky za jedno přehrání na Spotify jsou totiž velice nízké - jedno přehrání má hodnotu v průměru 0,4 pence. Když si skladbu umístěnou na Spotify poslechne milion lidí, umělec vydělá 3800 liber. Většina písní se ale přehraje mnohem méněkrát a u neznámých, začínajících kapel to platí dvojnásob.

Firma Spotify se útokům Godriche a Yorkea brání. Tvrdí, že její model má naopak pozitivní vliv na umělce a tvorbu nové hudby. „Umělcům už jsme vyplatili půl miliardy dolarů a do konce roku to bude 1 miliarda. Velká část těch peněz jde na podporu nových talentů a tvorbu skvělé hudby,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Boj o nový model financování hudby

Godrich ale napadá celkový princip Spotify. „V současnosti probíhá boj o to, jak bude vypadat nový model fungování a tento bude extrémně hodnotný,“ argumentuje Godrich. „Streaming dobře funguje pro hudbu z katalogu. Ale rozhodně nepodporuje novou hudbu,“ dodal. Hudební producenti by podle něj měli být odvážní, a pokud firma nezmění svůj model, měli by odejít. „Bez hudby tyhle firmy nemají žádnou moc,“ uvedl.

Spor mezi Godrichem a Yorkem na jedné straně a Spotify na straně druhé odráží složitou situaci v hudebním průmyslu, který se ve věku nelegálního stahování na internetu snaží najít způsob, jakým hudbu zpoplatnit.

Godrich a Yorke ze Spotify stáhli několik alb svých vedlejších projektů, nejslavnější hudba skupiny Radiohead však na stránkách služby zůstane. Jedná se tedy spíše o symbolické gesto. Hlas Goldriche, který kromě Radiohead produkoval interprety jako je třeba Beck, The Strokes, Pavement, Travis, nebo Air, má v hudební branži velkou váhu. K iniciativě se mezitím připojují další umělci, například britský hudebník vystupující pod jménem Four Tet. Na nízké příjmy za hraní svých skladeb na Spotify si stěžují i jiní umělci. Zatímco v rádiích dostanou za přehrání svých písní stovky dolarů, za řádově vyšší počet poslechnutí na Spotify jich dostanou jen desítky.

LG přidává do svých zařízení hudební službu Spotify

Autor: hop
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!