Mezi horolezci zatím panuje pohoda | E15.cz

Mezi horolezci zatím panuje pohoda

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Expedice Double Gasherbrum se usídlila v Base Campu ve výšce 5100 metrů. Za nedlouho se vydá vstříc první osmitisícovce - Gasherbrumu II.

Zatím jde všechno podle plánu. Horolezci si musí zvykat kromě vyšší výšky na teplotní výkyvy.
„V vnoci tu je pod nulou asi tak od mínus 5 do mínus 10 stupňů, a pak s každým kilometrem asi o 10 stupňů méně, takže si to každý může spočítat, kolik je asi v osmi tisících, ale přes poledne, když vysvitne slunce a nejsou mraky a vítr, tak je někdy i přes 20 stupňů, takže pořádné vedro, teplotní rozdíl mezi polednem a nocí je přes 30°C, pořád je třeba u sebe mít opalovací krém a peřovku,“ usmívá se frýdecko-místecký automechanik.
Mezi všemi členy výpravy zatím panuje velmi dobrá nálada.
„Vtipy o politice a o ženských fungují vždycky. Martin Havlena jako veliký světoběžník rozdává svá moudra plnou měrou. Dává nám bezplatné lekce angličtiny a dvorní etikety. Například nesmíme smrkat přímo u stolu, když si dáváme kalíšek likéru, tak musíme mít zvednutý malíček a mít šlechtický loket do pravého úhlu,“ prozrazuje dobře naladěný Uher.
Volné chvíle si horolezci zpříjemňují sledováním filmů.
„Máme za sebou první cinema večer. Dávali jsem Járu Cimrmana, hru Záskok. Potom jel Belmondo a jeho Zvíře,“ představuje Uher televizní program expedice.
Každý horolezec už si postavil svůj stan. Navíc všichni používají velký stan pro všechny.
„Ten je naší jídelnou, kde máme zároveň dobíjecí elektrárnu pro foťáky, satelitní telefony, kamery, noťasy, atd.,“ upřesňuje devětatřicetiletý rodák z Frýdku-Místku.
V průběhu dnešního dne by horolezci měli absolvovat první vynášku.
„Poneseme zhruba 20 kilo na zádech. Uvidíme, jak to půjde. Cítíme se dobře, ale výška 5000 metrů je cítit, takže chvíli potrvá než si na ni zvykneme,“ vzkazuje Uher z Asie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video