Nákladové nádraží Žižkov obsadí byty, filmový archiv i kino | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Národní filmový archiv, kino a nová tramvaj. Tak se změní nákladové nádraží Žižkov

Petra Jansová

Petra Jansová

Nákladové nádraží na pražském Žižkově se začne po letech příprav rekonstruovat do nové podoby. Revitalizací budov vznikne multifunkční veřejný prostor nejenom pro obyvatele plánované rezidenční zástavby v okolí. 

„Jsem rád, že Praha dělá vše pro to, aby došlo k znovuoživení budovy nákladového nádraží Žižkov a okolního prostoru. Nádraží je kulturní památkou a jako takové by mělo sloužit lidem. O to víc, že se do budoucna stane centrem nově vznikající čtvrti,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Nákladové nádraží Praha-Žižkov vzniklo v roce 1936. Běžný provoz zde skončil v roce 2002. Jde o největší dochovanou funkcionalistickou průmyslovou stavbu v Praze.

V areálu má kromě rezidenční zástavby vzniknout také škola. Budovu nejblíže k ulici Jana Želivského má obsadit Národní filmový archiv, který do nového sídla přesune i odborná pracoviště, knihovnu a Kino Ponrepo. Skrz areál povede i nová tramvajová trať.

Hřib o Žižkovu podepsal memorandum o vzájemné spolupráci s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem, starostou Prahy 3 Jiřím Ptáčkem, generálním ředitelem Národního filmového archivu Michalem Bregantem, šéfem developera Sekyra Group Luďkem Sekyrou a se šéfem Českých drah Václavem Nebeským.

Fotostory od kanceláří Deloitte po terasu Radost a bar Smutek: Žižkov se mění v moderní čtvrť
Podobu Nákladového nádraží Žižkov možná určí nizozemské studio. Prohlédněte si jeho realizace

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!