Nedobrovolné dražby jsou stále populárnější | E15.cz

Nedobrovolné dražby jsou stále populárnější

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet nedobrovolných dražeb stále roste. Pokud bude pokračovat trend z první poloviny letošního roku, bude překročena magická hranice 1000 nedobrovolných dražeb za rok.

Nedobrovolné dražby si našly místo na realitním trhu a jejich počet stále roste. Tento druh veřejných dražeb využívají banky stále častěji k získání svých pohledávek z nesplácených hypoték. Bankovní domy si je oblíbily především pro jejich rychlost, nízké náklady na provedení a vysokou návratnost.

„Banky nejprve nedobrovolným dražbám nevěřily a raději využívaly zdlouhavé a drahé exekuce, které mohou trvat i několik let. Když však přibylo lidí, kteří přestali být schopni dostát svým závazkům, musely začít hledat rychlejší a spolehlivější nástroje, a to nedobrovolné dražby bezesporu jsou. Celý proces dražby trvá zhruba tři měsíce. Při správném provedení bývá dosažená prodejní cena o 20 % vyšší a náklady o třetinu nižší než při exekuci,“ uvedl Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz. „Jak nám ukazují čísla, počet nedobrovolných dražeb stále roste. Dle mého odhadu by letos mohly překročit magickou hranici 1000 provedených nedobrovolných dražeb za rok. S pokračující krizí můžeme sledovat i nárůst dražeb komerčních nemovitostí, i když se v těchto případech většinou jedná o dražby dobrovolné.“

Veřejné dražby se dělí na dobrovolné a nedobrovolné. První navrhuje majitel, většinou se jedná o insolventního správce. Nedobrovolné dražby iniciuje věřitel mající na nemovitosti zástavu, aby uspokojil své pohledávky. Dražby se řídí zákonem 26/2000 Sb., který jasně stanovuje jejich jednotlivé kroky a náležitosti. Veřejné dražby může provádět pouze dražebník, kterému byla udělena koncese na provádění dražeb, kterou schvaluje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video