„Nejtěžší bývá rozhodnout se“ | e15.cz

„Nejtěžší bývá rozhodnout se“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Primář Jaroslav Verner se snaží pozvednout úroveň nymburské chirurgie.

Zavádí nové operační metody, do nemocnice v Nymburce láká pacienty. Primář chirurgického oddělení Jaroslav Verner je na první pohled mužem na svém místě. Během rozhovoru stíhá řešit s kolegy plán služeb a přijímat informace o právě skončených operacích.

Nymburská chirurgie nemá podle místních lidí nejlepší pověst. Proč?

Je to dané historicky. Na přelomu 70. a 80. let byla zdejší chirurgie vyhlášená jako nejlepší chirurgie v kraji. Operovalo se tady hodně, operovalo se široké spektrum. Pak však na Nymbursku došlo k útlumu průmyslu a další léta byla pro nemocnici naprosto katastrofální. Přišla spousta zásahů zvenčí, privatizace a podobně, nemocnice byla vyjmuta ze systému páteřních nemocnic.

Co s pošramocenou pověstí hodláte udělat?

Kdybych to věděl, už to dělám. Přišel jsem, aby se zvedla úroveň. Jestli tady budu rok nebo pět, to teď nevím. Ale chci, aby to zase mělo dobrý zvuk. Je tu však další problém.

Povídejte…

Nemocnice je malinká, lidé často jezdí na různé složité výkony na specializovaná pracoviště, hlavně do Prahy. Ale i takové výkony časem přinášejí komplikace. Člověk pak spěje ke konci života a v Praze už ho nepřijmou. Skončí u nás a nakonec umře. A co řekne rodina? V Praze ho geniálně odoperovali, poskytli mu všechno, a pak jim v Nymburce umřel. Tyhle důsledky na nás dopadají, protože lidé nejsou nesmrtelní. Být to naopak, je každá nemocnice výborná. Jaké to je, když víte, že už lidský život nezachráníte?

Většina doktorů má vyvinutý profesionální smysl a bere to tak, že k životu patří smrt jako třeba porod. Smrt je fyziologický proces. Jde o to, jak nastává.

Co je na práci chirurga nejtěžší?

Záleží to na fázích vývoje chirurga. Zpočátku je těžké načerpat znalosti a manuální zručnost. Ale úplně nejtěžší je udělat rozhodnutí, když víte, že ani jedna z možností není ta nejlepší, ale jinak to nejde.

Chystáte na chirurgii nějaké novinky?

Kromě novinek v laparoskopii začínáme operovat artroskopicky. Těch zákroků máme udělaných už asi padesát. Zase to závisí na technickém vybavení. Ale pro tento okres je to hodně perspektivní. Když jdou lidi jinam, dlouho čekají. My jsme nyní soběstačné oddělení, jež je schopné dělat vše, co by měla být chirurgie v okresním městě schopná udělat. Sledujete televizní seriály z lékařského prostředí?

Podílel jsem se na jedné řadě Ordinace v růžové zahradě. Natáčeli u mě záběry ze sálu. Ale že bych na ně koukal, to ani náhodou. Když se na to doma holky dívají, radši si čtu. Je to hodně přitažené za vlasy.

Proč?

Není to reálné. Kdyby bylo, lidi by se na to nekoukali, protože by to byl horor. Z deseti věcí dopadne v seriálech dobře devět. Ale život je jiný. Tam jich špatně skončí třeba pět.

VIZITKA PRIMÁŘE JAROSLAVA VERNERA

věk: 46 let

primářem nymburské chirurgie je od léta 2009

vystudoval fakultu dětského lékařství v Praze

je ženatý, má dvě děti

záliby: sport, aktivní rybaření

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video