Nejvyšší bambus světa vyrostl v Tchaj-peji | E15.cz

Nejvyšší bambus světa vyrostl v Tchaj-peji

Nejvyšší bambus světa vyrostl v Tchaj-peji
Taipei 101
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Dáša Hyklová

Pouhých 37 vteřin trvá v průměru jízda na 89. patro Tchaj-pejského finančního centra známého spíše jako věž 101. Toto jméno se zažilo díky počtu podlaží nejslavnějšího tchajwanského mrakodrapu, který je s výškou 509,2 metrů momentálně druhým nejvyšším na světě.

Globální prvenství si Tchaj-pejská dominanta držela mezi lety 2004 až 2010, kdy o něj přišla kvůli dubajské Burdž Chalífa. Nicméně několik „nej“ si věž 101 v Tchaj-peji přece jenom udržela. K jedním z nich patří i výtahy fungující uvnitř. Nejenže jsou dvoupatrové, ale díky maximální rychlosti 63 kilometrů za hodinu také nejrychlejší na světě. Jejich cena se pohybuje kolem dvou milionů dolarů. Samotné svezení v doprovodu upravené průvodkyně, která má na vteřiny nacvičený projev a to dokonce ve dvou jazycích, stojí za to. Žaludek za tak krátkou dobu ani nestihne zareagovat.

Taipei 101Taipei 101Autor: Profimedia.cz

Vstupné stojí kolem 400 tchajwanských dolarů (268 Kč) a kromě již zmiňovaného adrenalinového svezení nabízí také přístup na 89. patro, kde si lze přes skla budovy prohlédnout hlavní město Tchaj-wanu ze všech světových stran. V případě dobrého počasí bývá otevřená také venkovní terasa na 91. poschodí. Jako jedna z mála na světě nabízí tchaj-pejská věž i pohled do svých útrob, kde je na tlustých lanech umístěn obří žlutý kulatý tlumič. Díky němu by měl mrakodrap vydržet nápor silných tajfunů anebo i zemětřesení.

Superrychlý výtah v mrakodrapu 101Superrychlý výtah v mrakodrapu 101Autor: Dáša Hyklová
Do 89. patra mrakodrapu se lze díky nejrychlejším výtahům světa dostat za 37 vteřin

Posvěcení od odborníků Feng Šuej

Celkové náklady na stavbu věže dosáhly 1,76 miliard amerických dolarů. I když se objevily kritiky, že to nebylo zrovna levné, mrakodrap 101 měl Tchaj-wan zviditelnit. A to se také povedlo. Mraky turistů z různých zemí světa láká i dnes. Město původně uvažovalo o budově, která by měla 66 pater. S těmito plány také výstavba mrakodrapu v roce 1997 začala.

Nicméně o rok později došlo na základě politického rozhodnutí k zásadní změně a i přes technické složitosti s tím spojené se stavbu nakonec podařilo realizovat. Budova byla slavnostně zprovozněna 31. prosince 2004. Architekturou připomíná asijskou pagodu anebo také bambus, pro Číňany symbol čistoty a prosperity. Tchaj-pejská věž 101 má také veškeré posvěcení od Feng Šuej odborníků.

Taipei 101Taipei 101Autor: Profimedia.cz

Spousta lidí přichází k mrakodrapu především díky jeho výšce, nicméně život pulsuje i v jeho nižších patrech. V sedmém poschodí sídlí například Tchajwanská burza. O pár pater níže je hlavním lákadlem nákupní středisko, kde nabízí své zboží nejluxusnější značky světa. Novým magnetem v samotném přízemí se stala v Asii známá tchajwanská restaurace Ding Tai Fung nabízející slavné čínské knedlíčky. Řetězec klade důraz nejen na chutě, ale i na řemeslné mistrovství a vysokou kvalitu svých výrobků. Byť mají jepičí život. Všechny knedlíčky musí mít podle tradice přesně 18 záhybů.

Autor: Dáša Hyklová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!