Němečtí knihkupci chystají konkurenci Amazonu | E15.cz

Němečtí knihkupci chystají konkurenci Amazonu

Němečtí knihkupci chystají konkurenci Amazonu
Sklad Amazonu v německém Grabenu
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

Euro
Blahoslav Hruška

Malí němečtí knihkupci chystají konkurenci americkému koncernu Amazon. Platforma Genialokal, které prozatím sdružuje na 600 kamenných knihkupectví po celé zemi, se má zaměřovat především na literaturu, která se neřadí mezi bestsellery. Kromě podpory lokálních knihkupců, kteří se nemohou opřít o velkou distribuční síť, má mít oproti Amazonu jednu výhodu – zákazníci nebudou za žádný titul platit poštovné.

Společnost eBuch, která portál provozuje, chce od kamenných knihkupectví vybírat poplatek 40 eur měsíčně. Věří, že se prodejcům zapojeným do projektu zvýší tržby natolik, že se jim vyplatí zasílat knížky zdarma. A že půjde o tah, jak oslabit stále sílící konkurenci amerického hegemona.

Amazon loni v Německu dosáhl obratu 7,7 miliardy eur. Čísla ke knižnímu trhu nezveřejňuje, časopis Buchreport ale odhadl objem prodejů knih a digitálních titulů na 1,7 až 2 miliardy eur. Na celkovém objemu německého knižního trhu se tak Amazon podílí jednou pětinou.

Tažení proti Amazonu

Genialokal není jedinou obranou vůči rostoucímu podílu Amazonu. Internetové knihkupectví Book-a-Million začalo minulý týden nabízet některé tituly nakladatelství Hachette s až třetinovou slevou. Chtělo tím vrátit úder Amazonu, který knížky od Hachette, ale třeba i od švédského nakladatelského domu Bonnier Media Group na svých stránkách blokuje kvůli obchodnímu sporu o výši marže. Do podobného postavení se mohou dostat také Simon & Schuster and HarperCollins, kteří vyjednávají s Amazonem novou smlouvu o prodeji svých titulů.

V boji proti nekalým praktikám amerického megaportálu zřejmě nejdál dospěla Francie. Loni přijala zákon, který zabraňuje internetovým prodejcům nabízet zboží s dodávkou zdarma. Kritici ovšem namítají, že to poškodí i menší alternativní sítě. Podobné, jako je třeba německý Genialokal.

Amazon má patent na bílé pozadí, raději tak nefoťte!

Autor: Euro, Blahoslav Hruška
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!