Noc po výplatě ve Škodovce? Jak o když vosy vyletí z hnízda | E15.cz

Noc po výplatě ve Škodovce? Jak o když vosy vyletí z hnízda

Týdeník Sedmička vybral tři lidi, kteří pracují jen v noci. U monitoru, v ordinaci a za barem.

V Mladé Boleslavi žije šestačtyřicet tisíc lidí. Největší tamní podnik, Škoda Auto, má dvacet tisíc kmenových zaměstnanců. Rytmus města tak značně ovlivňuje výplata v automobilce. Škodováci berou pátý pracovní den v měsíci. Obchody jsou náhle plné. Ve večerních hodinách není k hnutí ani v restauracích. U čerpacích stanic se tvoří fronty. „Ani nemusím vědět, kolikátého je. Zaručeně to poznám. Prvním signálem je, že nemám kde zaparkovat. Druhým, že už je před obchodem spousta lidí. Vždycky jsem na sebe naštvaná, že mi to nedošlo, otočím se a odcházím,“ řekla Ivonna Janurová z Mladé Boleslavi. Škodováckou vlnu zažívá za pokladnou v jednom z boleslavských obchodů brigádník Václav Grepl. „Když Škodovka bere, mám pocit, že se celý svět zbláznil. Nechápu, že všichni chodí nakupovat jen několik dnů v měsíci. Není mi jasné, kde na to berou sílu a energii. Všude spousty lidí a fronty. Jako pokladní to někdy pěkně odnesu. Lidé jsou na mě nepříjemní a vymýšlí si nesmysly. Chápu. Kdo by v takovém shonu udržel nervy na uzdě?“ líčil město po výplatě v automobilce Grepl. Jinak o problému smýšlí Jindřiška Krejčí. „Ti, kteří nepracují ve Škodovce, si z nás dělají legraci. Říkají, že jsme jako vosy, které po výplatách vylétnou z hnízda. Mají sice pravdu, ale neznám nikoho, kdo by po výplatě nešel do krámu. Prostě jen patřím k největší skupině ve městě. Samozřejmě, že to štve i mě. Po pátém jsou všude mraky lidí,“ podotkla Krejčí.
Mediální zástupkyně SPAR ČOS Kateřina Řeháková vyšší počty zákazníků v obchodech jen potvrzuje. „Škoda Auto je významný podnik s velkým počtem zaměstnanců. Proto i my můžeme říct, že bezpochyby ovlivňuje naše zákazníky v Intersparech v Mladé Boleslavi a jejich chování. V období výplat zaměstnanců společnosti máme větší návštěvnost a vyšší tržby,“ konstatovala Řeháková.
Naopak podle vedoucího oblasti mediálního marketingu obchodního domu Kaufland Michaela Šperla není v obchodech výplata škodováků znát. „Nelze říct, že zákazníci chodí na nákupy více v období, kdy dostanou výplatu,“ tvrdil Šperl.

Sleduje dění v ulicích

Jak vypadá město noc poté, co zaměstnanci největší tamní firmy dostanou peníze? Týdeník Sedmička vybral tři lidi, aby potvrdili nebo vyvrátili vliv škodovácké výplaty na město. Pracují, když ostatní spí. Obsluha kamerového systému, zdravotní sestra a barman v nonstopu.
Petr Klein tráví noci před monitory na služebně městské policie. Má za úkol sledovat stěnu plnou obrazovek a hlídat, zdali se lidé nedopouštějí přestupků.
„Dělám to už dva a půl roku. Nesloužím pouze noční směny, ale i ranní a odpolední. Noční mám od deseti večer do šesti ráno,“ řekl Klein. Podle něj má práce v noci výhody i nevýhody. „Kdo má raději klid, noční mu vyhovuje. Naopak je to náročnější na oči. Hlavně ve tmě, protože kamery jedou na noční režim. Na noční chodíme ve dvou, tak se střídáme,“ vysvětlil Klein. Každé dvě hodiny má nárok na desetiminutovou pauzu. „Plus půlhodinovou přestávku na jídlo. Takže si oči odpočinou. Na režim jsem si zvykl. Časem jsem to začal brát jako rutinu,“ vysvětlil Klein.
V noci lidé častěji dělají výtržnosti, stejně tak o víkendech. „Boleslaváci se chodí bavit, proto je večer více přestupků. Ve dne jsou to spíše ty dopravní. Je to logické, protože ve dne je v ulicích hustší provoz,“ řekl Klein.
Liší se noci, kdy berou škodováci, od těch ostatních? „Je to různé. Máme vytipované lokality, kde je vždy větší vzruch, ale nedá se říct, že je to tak pokaždé,“ podotkl Klein.

Barmanem v nonstopu

Jako sinusoidu popisuje David Petruš návštěvnost nonstop baru Brooklyn, kde pracuje. „Je hodně znát, když Škodovka bere. Tak patnáct dní po výplatě, tedy do dvacátého, máme v podniku hodně lidí. Celkově v Boleslavi je vidět, že se něco děje. Po výplatě k nám lidé chodí pít, hrát automaty i kulečník. Návštěvnost jde vždy prudce nahoru, okolo dvacátého klesá, a tak pořád dokola,“ řekl Petruš.
Je tam už dva a půl roku a je spokojený. Pracuje pouze v noci, dělá dvanáctihodinové směny. Začíná v sedm večer. „Při mých směnách bar navštěvuje více lidí. Chodí jak do herny, tak do baru, takže jsou vyšší tržby i dýška. A také větší fofr, rozhodně se nenudím,“ pochvaloval si Petruš.
Na druhou stranu často bojuje s ospalostí a bolestmi zad. „Také je v noci pravděpodobnější, že dojde k nějakému konfliktu s hostem. Nikdy jsem se nebál, i když jsem zažil pár nepříjemných situací. Vše se snažím řešit rozumnou domluvou. Když to nejde, musím použít sílu. Někdy to jde po dobrém, jindy hosta vyvedu. Umím si poradit,“ řekl Petruš.

Noční ve znamení rizika

S kamarády a přítelkyní se nemíjejí. „Chodí za mnou do práce. Když mám volno, tak se setkáváme jinde. Přítelkyně pracuje na krátký a dlouhý týden. Snažím se brát si volno, když ho má i ona, abychom mohli být spolu. Nebo se vidíme, když v práci skončím a vezu ji na směnu,“ vysvětlil Petruš. Práci barmana v nočním podniku určitě nechce dělat napořád. „Nemůžu tvrdit, že mě to za měsíc nepřestane bavit, ani to, že tu budu několik let. Momentálně jsem spokojený, i když se o mě přítelkyně bojí. Ví, že je to Brooklyn a občas je to tu divočejší. Bar už má takovou pověst,“ dodal David Petruš.
Renata Dufková pracuje jako zdravotní sestra na záchytné stanici při Klaudiánově nemocnici. Práci bere jako každou jinou a nemyslí si, že by ta její byla něčím výjimečná. I když pracuje pouze v noci. „Někomu to vyhovuje, jinému ne. Mně ano. Dělám to už rok. Výhodou noční je, že druhý den nepotřebuji dlouhý odpočinek a můžu tak fungovat celý den. Nevýhody pro mě tato práce nemá,“ řekla Dufková.
S partnerem si doslova podává dveře. Když přijde z práce, on do ní právě odchází. Společně vychovávají dítě a střídavý režim péče zatím všem vyhovuje.

Chrání je policisté

Práce na záchytné stanici, kde končí opilci, není jednoduchá. A Renata Dufková přiznává, že se někdy bojí. Její nadřízená, staniční sestra Radka Bayerlová, však tvrdí, že bezpečnost na nočních směnách je zajištěná.
„Pokud je klient agresivní a nebezpečný, hned voláme policii. Spolupráce funguje skvěle. Když zavoláme, jsou tady za pár minut,“ řekla Bayerlová. Kromě policie chrání zaměstnance záchytky ještě ostraha.
Když přivezou opilého, převezmou ho nejprve na urgentním interním příjmu, kde ho vyšetří lékař. Ten určí, kam s ním. Když skončí na záchytce, tak kvůli tomu, aby do rána vystřízlivěl. Přivolaný lékař druhý den určí, zdali jej propustí.
Výplata Škodovky nemá podle Bayerlové s počtem střízlivějících opilců nic společného. „Máme jen málo případů, kdy tam skončí její zaměstnanci. Když už, tak je to člověk z externí firmy. Klientů z Mladé Boleslavi je dokonce méně než z okolí,“ dodala Bayerlová. Čtvrtinu lidí, které přivezou na záchytku, tvoří ženy. Staniční sestra nedokáže určit, kdy má s kolegy nejvíce práce. „Jeden týden nemáme nikoho, o víkendu je plno a následující týden je to přesně naopak,“ vysvětlila Bayerlová.

Petr Klein

obsluha kamerového systému (pracuje 2,5 roku)
výhody: klid, který má své kouzlo
nevýhody: pálení očí, kterému uleví přestávky

Renata Dufková

sestra na záchytce (pracuje tam 1 rok)
výhody: volné dny, které prospí jen minimálně. Na rozdíl od ostatních pracujících má volno
nevýhody: žádné

David Petruš

barman v nonstop baru (pracuje tam 2,5 roku)
výhody: vyšší počet hostů, a vyšší zisky
nevýhody: bolesti zad, únava a riziko konfliktu

Sedm míst, kde bývá večer rušno

1. Okolí obchodního domu Kaufland. Na křižovatce ulic U Stadionu a Havlíčkova.

2. Nový park na Severním sídlišti. Nedaleko ulice Na Radouči.

3. Výstaviště. Je centrem dění v nočních hodinách, protože leží u hlavní třídy Václava Klementa. V jeho okolí je hodně restaurací.

4. Staroměstské náměstí. Zrekonstruovaný střed města láká k nočním prohlídkám.

5. Park Štěpánka. Na okraji parku je restaurace, kde se často pořádají koncerty.

6. Českobratrské náměstí. Je jakýmsi vchodem do centra města.

7. Ulice Jana Palacha na Severním sídlišti. V jejím okolí je množství restaurací.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!