Nucený civil. Došlo i na Klatovy | E15.cz

Nucený civil. Došlo i na Klatovy

Armáda přišla o miliardy. Propustila zhruba tři tisíce vojáků a civilních zaměstnanců. Brány klatovských kasáren opustili tři vojáci. Zatím.

Více než třináct set vojáků je bez práce. Spolu s nimi armáda propustila ke konci loňského roku téměř stejný počet občanských zaměstnanců. Důvod je prostý. Armáda musí šetřit, protože na letošní rok má o deset miliard nižší rozpočet. Klatovského 142. praporu oprav, který je poslední vojenskou posádkou v Plzeňském kraji, se hromadné propouštění příliš nedotklo. Kasárna tady opustili jen tři lidé.

Dva vojáci a jeden civil

S koncem roku armáda také zrušila více než sedmnáct set neobsazených míst. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška to neomezí plnění vojenských úkolů. „Podobně je tomu i v Klatovech. Kvůli snižování stavu odešli do zálohy dva vojáci z povolání a jeden civilní zaměstnanec. Takže ani v tomto případě to neovlivní chod útvaru,“ vysvětluje tiskový důstojník 14. brigády logistické podpory v Pardubicích.

„Jsme poslední město v kraji, které má ještě vojenskou posádku. Moc by mě mrzelo, kdyby v Klatovech skončila jako třeba v Plzni nebo v Janovicích,“ vyjádřil se starosta Klatov Rudlof Salvetr.

Strach o místo a plat

Kdo z nás zůstane a kdo opustí brány kasáren? Sníží nám platy? Tyto a podobné otázky panovaly mezi klatovskými vojáky celý loňský rok. „Do armády jsem přišel na jaře a už tehdy se o propouštění mluvilo. Taky jsme čekali, že nám třeba sníží platy, což mimo jiné hrozilo i policistům a dalším členům integrovaného systému. K tomu naštěstí nedošlo,“ říká klatovský voják, který chtěl zůstat v anonymitě. „Tady v Klatovech to ale nebylo tak ostré jako jinde,“ dodává.

Na internetu se už kvůli hromadnému propouštění rozmohla diskuze na serveru www.problemyvarmade.cz. Řada propuštěných vojáků i civilních zaměstnanců už podala na Armádu ČR žalobu, protože se způsobem jejich odchodu do civilu nesouhlasí. „Tenhle je kamarád toho či onoho, tenhle byl jen v misi KFOR, tak toho propustíme, tenhle je sice šikovný, ale za pár měsíců se ho stejně zbavíme a tenhle zlobí, tak ten půjde hned. A tak to tam funguje,“ popisuje v internetové diskuzi jeden z propuštěných vojáků svůj pohled na odchod do civilu.

„Před deseti lety jsem končil základní vojenskou službu a hned nastoupil jako profesionál. Tenkrát to byla ale ještě jistá práce,“ tvrdí Martin Kopta, dnes už bývalý voják z povolání.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!