Amerika zažívá invazi cikád. Fotografka s hmyzem nafotila netradiční snímky | E15.cz

OBRAZEM: Amerika zažívá invazi cikád. Fotografka s hmyzem nafotila netradiční snímky

av, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Východ Spojených států letos znovu zažívá invazi cikád, které na jaře po 17 letech vylezly ze svých podzemních úkrytů, aby se spářily a nakladly vajíčka. Fotografka Oxana Ware se událostí inspirovala a pustila se do náročného, ale nápaditého focení miniaturních příběhů s nevšedními hlavními hrdiny.

Entomologové již zkraje roku varovali, že se objeví několik miliard jedinců tohoto hmyzu. Ten je v podstatě neškodný, třením křídel však vydává zvuk o hlasitosti až 100 decibelů, tedy zhruba jako motorka či motorová pila. Naposledy cikády zaplavily 15 amerických států včetně New Yorku v roce 2004.

Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let. Téměř celý život tráví hmyz v podzemí a prochází několika stadii vývoje larev, z nichž se nakonec po letech vylíhne dospělý jedinec. V této podobě stráví jen několik týdnů a pak uhyne.

„V parcích, lesích a městech jich budou miliony a budou úplně všude,“ citoval list The Guardian entomologa Michiganské univerzity Garyho Parsonse. Takové množství hmyzu s jasně červenýma očima a průsvitnými křídly bude podle něj pro lidi obtěžující, ale žádné větší nebezpečí nehrozí. Jen domácí zvířata jako třeba psi, která cikády žerou, mohou mít při nestřídmé konzumaci potíže s trávením.

Stejně jako v roce 2004 zavalily cikády především státy u východního pobřeží USA - Delaware, Georgii, Illinois, Indianu, Kentucky, Maryland, Michigan, Severní Karolínu, New Jersey, New York, Ohio, Pensylvánii, Tennessee, Virginii, Západní Virginii a hlavní město Washington.

Fotografka Oxana Ware se událostí inspirovala a pustila se do náročného, ale nápaditého focení miniaturních příběhů s nevšedními hlavními hrdiny.

Autor: av, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video