Od pušky k obrázku. Víc než stovka „nej“ | e15.cz

Od pušky k obrázku. Víc než stovka „nej“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě oslavilo kulaté narozeniny. Oslavy zakončilo jednodenní výstavou, na které ukázalo nejrůznější „nej“ ze svých sbírek.

Puška, která dostřelí jen na druhý konec stolu. Nebo jediná dochovaná podobizna Karla Havlíčka Borovského. Tyto a mnoho dalších předmětů mohli lidé vidět ve Vysokém Mýtě. Výstava s názvem NEJ trvala pouze jeden den. A nejen ona v neděli 13. listopadu lákala k návštěvě Vysokého Mýta.

Celoroční oslavy 140. výročí od otevření muzea vyvrcholily právě v neděli. A výstava NEJ měla být největším tahákem. „Doufáme, že ke spoustě rekordů přidáme další, a tím bude rekordní počet návštěvníků,“ řekl ředitel vysokomýtského muzea Jiří Junek.

V depozitářích shromáždili historici více než osmdesát tisíc předmětů. Výstava jich ukázala 132. „Naše sbírky jsou rozděleny do dvaadvaceti různých okruhů. Z každého jsme vybrali šest nej,“ vysvětluje Junek.

Havlíčkova podobizna?

Kromě tradičních největších a nejstarších exponátů se objevila i netradiční nej. Například nejzáhadnější předmět. Vypadá jako dlouhá tyč s vysoustruženým závitem. „Ve starých zápisech to bylo evidováno jako roh bájného jednorožce,“ pobaveně vysvětluje Junek. „My už ale dnes víme, že je to roh narvala mořského,“ podotýká ředitel.

Dalším záhadným kouskem byl obrázek. Proč záhadný? Protože možná ukazuje podobu člověka, o jehož vzhledu se zatím vždy jen spekulovalo.

„Je to fotografie. Nevíme, kdo na ní je, ale traduje se, že je to Karel Havlíček Borovský. Což kdyby se potvrdilo, byla by to naprostá bomba,“ tvrdí Junek. Přesnou Havlíčkovu podobu nikdo nezná. „Většina jeho podobizen je idealizovaná, nevypadal tak, jak jej známe z obrázků. Ta legenda je zajímavá a my se jí budeme držet,“ říká Junek.

To, že je na fotce opravdu Karel Havlíček Borovský, ale nemusí být jen bezduchý výmysl. „Havlíček sem jezdil a znal se s místními lidmi, je dochovaná i korespondence. Jeho vztah k Vysokému Mýtu byl veliký,“ podotýká ředitel.

Nejdražší džbán

Hned tři nej má na první pohled obyčejný malovaný džbán. „Zaprvé je nejstarší, pochází z roku 1635. Je to takzvaná habánská keramika. Zároveň je nejdražší, pojistná hodnota je asi milion a půl. A taky je to i nejpublikovanější předmět. Objevuje se v nejrůznějších materiálech o habánské keramice po celém světě, naposledy se o něj zajímali badatelé z Maďarska,“ vypočítává Junek.

Výstava ale nebyla to jediné, co druhá listopadová neděle ve Vysokém Mýtě nabídla. Muzeum dostalo k narozeninám nejeden dárek. Tím nejvýznamnějším z nich byl exponát, který byl „nej“ ze všech osmdesáti tisíc ve sbírkách. Byl jednoznačně největší, měl mnoho tun a přijel po vlastní ose. Uhádnout, o co šlo, není až tak složité. Obzvlášť ve městě, které je proslulé dlouholetou výrobou autobusů. Aby byly oslavy kompletní, nesměla chybět dobrá hudba. Ve Vysokém Mýtě ji obstarala swingová zpěvačka Petra Ernye.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery