Odborník: Pozor na rohlíková akvária | e15.cz

Odborník: Pozor na rohlíková akvária

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal říká, že dnes si sice mohou čeští pekaři sami stanovovat normy rohlíků, ale jejich kvalita je stále pod kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Ta se zaměřuje na dodržování hygienických předpisů ve výrobě i při prodeji, ale také na dodržování

Jaké jsou nejčastější vady rohlíků?

V případě rohlíků musím bránit pekaře, protože finální kvalitu může ovlivnit nešetrné zacházení u obchodníků. Příkladem jsou plastová „akvária“ v obchodech, kde jsou rohlíky naštosovány v několika vrstvách nad sebou a dochází k jejich deformaci. Také intenzivní osvětlení jim na čerstvosti nepřidá, protože dochází k rychlejšímu vysušování a tvrdnutí. Velkým nešvarem některých obchodníků bývá též míchání rohlíků z předešlého dne s čerstvými. Často jsou pak za tyto nedostatky neprávem obviňováni pekaři.

Jaká je trvanlivost rohlíku?

Trvanlivost tukového rohlíku o váze třiačtyřicet gramů je čtyřiadvacet hodin po upečení.

Co říkáte na chystané zdražování rohlíků?

Náklady na výrobu rohlíku v poslední době výrazně stouply. Zvýšila se o více než padesát procent cena mouky, rychle rostou náklady na energie, ale také se skokově zvýšila cena cukru a tuku. Rohlík stál za socialismu čtyřicet haléřů, přitom náklady stouply za posledních dvacet let minimálně desetkrát. Spotřebitel by měl ale upřednostnit kvalitu před cenou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video