Ostrava se dusí. Už zase | E15.cz

Ostrava se dusí. Už zase

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velké podniky se dušují, že dělají, co mohou, aby se městu dýchalo líp. Ostravský vzduch ale pořád nestojí za nic.

Neviditelno a pošmourno, tak i letos na podzim vypadají mnohá ostravská rána. Město halí smog a odborníci nestačí počítat, které limity zase město překročilo. „Je to naprostá katastrofa. ArcelorMittal sice oznámil, že kvůli inverzím dobrovolně omezili výrobu, ale já jsem žádnou změnu nezaznamenala,“ říká Pavla Skýbová z radvanického občanského sdružení Vzduch.
Velcí znečišťovatelé se chlubí modernějším provozem. ČEZ spustil v elektrárně v Třebovicích zařízení, které snižuje emise dokonce víc, než požaduje legislativa. Společnost OKK Koksovny oznámila, že letos ukončí výrobu v koksovně Šverma. ArcelorMittal staví podle plánu filtry nad hutí za jednu a půl miliardy. Emise prachu se tak sníží o víc než o polovinu.
Radim Šrám z pražské Akademie věd, který se ostravským ovzduším zabývá, říká, že moderní technologie pomůžou. A projevit by se měly hned. Třeba tím, že bude méně nemocných předškoláků s dýchacími potížemi. „Je to naděje. Je však třeba zjistit, jestli jsou opatření tak efektivní,“ konstatuje Šrám.

Vzduch v Ostravě? Je to zlé Radim Šrám z Akademie věd ví přesně, co je v Ostravě ve vzduchu. Dělal o něm výzkum. A varuje: Tenhle vzduch není k dýchání.

Letos na jaře vědec Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd prohlásil, že vzduch na Ostravsku je srovnatelný snad jen s ovzduším v průmyslové Číně. Ostravané z toho byli v šoku. O nic lepší zprávy nemá ani teď. „Vysoká koncentrace škodlivých látek, to je produkt průmyslu. Je třeba upravovat emisní limity velkých znečišťovatelů. A v Ostravě je na malém prostoru mnoho zdrojů,“ říká.

Jde nám o zdraví?

Většinou se mluví jen o prachových částicích. Ovšem ze zdravotního hlediska jsou významné i organické látky, které jsou na prachové částice vázané. Zejména benzo/a/pyren, u něhož je prokázané, že způsobuje rakovinu.

Kolik ho v Ostravě je?

Velmi hodně. Podle limitů Evropské unie by měl být roční průměr výskytu této látky jeden nanogram na metr krychlový. Jen v Bartovicích byl v loňském roce podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu podíl desetkrát vyšší: deset nanogramů na metr krychlový.

Co způsobuje?

Škodlivé látky působí zejména na dýchací funkce dětí. Myslím si, že počet astmatických dětí v Bartovicích je světový unikát. Látky ovlivňují také imunitu i výsledky těhotenství.

Co s tím?

Určitě se všichni nemohou odstěhovat. Ovzduší se musí zlepšit. Jinak si zaděláváme na problémy, které bude mít populace v příštích desetiletích. Mohou stoupnout náklady na zdravotní péči. Vzpomeňte, jaká opatření se dělala v polovině devadesátých let v severních Čechách. Plynofikace, úpravy elektráren. Stálo to miliardy. Ale pomohlo to. A je povinností státu udělat s tím něco i na Ostravsku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.