Palma, které se zamlouvá růst na diamantech | E15.cz

Palma, které se zamlouvá růst na diamantech

Spojenci. Rostlina Pandanus candelabrum zřejmě v místech, kde se vyskytuje kimberlit – průvodní příznak diamantů – nachází důležité živiny. Vyleštěná hornina na snímku ukazuje své vnitřní bohatství
Spojenci. Rostlina Pandanus candelabrum zřejmě v místech, kde se vyskytuje kimberlit – průvodní příznak diamantů – nachází důležité živiny. Vyleštěná hornina na snímku ukazuje své vnitřní bohatství
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Botanici ji nazývají vznešeně Pandanus candelabrum. Pro laika je to obyčejná palma. Zato hledači diamantů ji mohou považovat za svatý grál prospektorství. Geolog Stephen E. Haggerty z Floridské mezinárodní univerzity totiž přišel na to, že se této rostlině mimořádně daří v ústích takzvaných kimberlitových komínů – a ty jsou proslulé jako naleziště diamantů.

Kimberlit představuje hlubinnou vyvřelinu, která dostala jméno po jihoafrickém hornickém městě Kimberley. Právě v této hornině tam byly v roce 1871 nalezeny diamanty. Nacházejí se v útvarech o průměru pod jeden kilometr, jež vypadají jako svislé trubice protínající zemskou kůru – proto také přízvisko komín. Kimberlitové komíny se hojně nacházejí jako pozůstatek sopečné činnosti v Jižní Africe, kde také prosluly vysokým obsahem diamantů.

Haggerty si spojil Pandanus candelabrum s diamanty při hledání kimberlitových komínů v Libérii. Při bagrování bažinaté půdy si všiml, že mu překáží zeleň, kterou už viděl na jiném nalezišti. Když pak pod odstraněným mokřadem našel ústí kimberlitového komínu o ploše zhruba 50 krát 500 metrů, došla mu souvislost a objev publikoval v časopise Economic Geology.

„Je to brilantní pozorování, které obzvláště v silně zalesněném terénu může geologům usnadnit identifikaci potenciálních nových nalezišť,“ uvedla geoložka Karin Olson Hoalová z Coloradské důlní školy.

Hagerty se věnuje dalšímu vyhledávání kimberlitových komínů pomocí palmy Pandanus candelabrum a současně „fušuje“ do řemesla botanikům. Chce zjistit, jak rostlina rozpoznává zvláštnosti půdy nad kimberlitovými komíny, které živiny ji zajímají nejvíce a jak je z vyvřeliny získává.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video