Partička zlodějů nepohrdla ani zlatým zubem

Brněnští kriminalisté dopadli skupinu pachatelů, kteří mají za sebou sérii vloupání do bytů a domů. Dva členové gangu skončili ve vazbě.

Berte všechny cennosti, které uvidíte. Takový byl rozkaz teprve sedmnáctiletého mladíka, jenž se postavil do čela brněnského gangu a organizoval vloupání do bytů a domů. Od května, kdy s vykrádáním začali, dosáhla jejich kořist osmi set tisíc korun. Získané peníze mladík měnil za drogy. Nyní čeká v cele na soud.

Mladíka zadržela policie v uplynulých dnech, kdy se před policejní patrolou snažil ukrýt do křoví v centru Brna. „Drobné indicie přivedly kriminalisty během následného vyšetřování na spojitost mladíkova protiprávního excesu se sériovou majetkovou trestnou činností skupiny lidí, kteří si tímto způsobem zajišťovali peníze na koupi drog,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Zastavárenské výkupy a prodej kradeného zboží za zlomek odpovídající hodnoty nutil partičku zlodějů krást vše, co po vloupání našli. Mezi výčtem ukradených věcí nechybí obligátní cennosti, šperky a elektronika. „V seznamu ovšem figuruje i kytara, zlatý zubní můstek či bedna s nářadím,“ vyjmenoval Nečesánek.

Bedna s nářadím se podle policejního spisu stala objektem chatrné obhajoby jednoho z pachatelů, neboť se svým druhem vedl vášnivou debatu nad její bezcenností. Argumentace se ukázala jako lichá, neboť původní majitel si do ní uschoval několik tisíc korun.

Hlavního člena gangu doprovázel na jeho výpravách za majetky druhých o devět let starší komplic, který po vzoru svého kamaráda skončil ve vazbě. „Za porušování domovní svobody a krádeže, při nichž vznikne značná škoda, jim hrozí až osmiletý trest. U mladíka je sazba poloviční,“ dodal Nečesánek.