Petr Lessy chce, aby řadoví poli cisté byli hrdí na svého šerifa | e15.cz

Petr Lessy chce, aby řadoví poli cisté byli hrdí na svého šerifa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když se s Petrem Lessym potkáváme v palkovické hospodě Pod Habešem, je přesně dvacátým dnem policejním prezidentem.

Nový policejní prezident Petr Lessy je v Palkovicích, vesnici nedaleko Frýdku-Místku, doma. Poslední týdny měl hektické a ty následující nebudou klidnější. Dostat se teď domů je pro něho svátek. „Jsem Palkovičan a nemám v úmyslu to měnit. Funkci policejního prezidenta beru jako dočasnou misi. Rád se potom vrátím do výkonu služby,“ říká šestačtyřicetiletý policejní prezident.
Je sobota odpoledne. Lessy přijíždí do hospody Pod Habešem soukromým autem. „Mohl bych použít služební, ale chci jít příkladem ostatním policistům,“ říká Lessy. Je jen ve svetru, bez bundy. Se zájmem sleduje, jak hospodou procházejí hosté velké svatební hostiny, která je ve vedlejším sále. Živá hudba s houslemi a cimbálem mu vyhovuje. „Aspoň je vidět, že vesnice žije,“ říká.

Co jste dnes dělal? Mám za sebou náročný týden, ale práci jsem se věnoval i dnešní dopoledne. Pročítal jsem si různé materiály, abych se připravil na nedělní vstup v pořadu Otázky Václava Moravce. Do Prahy nemusím, Česká televize mne přenese telemostem z ostravského studia. Také jsem se připravoval na poradu s krajskými řediteli, která mne v následujícím týdnu čeká. Pak jsem se byl s manželkou a psem projít v Palkovských hůrkách.

Myslíte Palkovické hůrky? My říkáme Palkovské.

Jak se rodák z Prostějova dostal do Palkovic? Jako policista jsem začínal na Frýdecko-Místecku. Bylo to v roce 1990 v Dobré, kde jsem dělal pochůzkáře. Pak jsem působil v Krásné. Když policie zřídila v roce 1993 obvodní oddělení v Palkovicích, nastoupil jsem tam jako zástupce vedoucího. To byla moje první řídící funkce. Pak jsem byl vedoucím v Hnojníku, Frýdku-Místku, Ostravě. Mám rád tento kraj, ale Palkovice mi zvlášť učarovaly. Je to krásná obec, je blízko města i přírody. Splnili jsme si sen, když jsme si tady v roce 2004 postavili dům. Předtím jsme bydleli na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku.

Studoval jste medicínu. Proč jste toho nechal? Zjistil jsem, že to pro mne není to pravé. Ve zdravotnictví jsem dělal náhradní vojenskou službu, a to mi stačilo. Pak jsem šel k policii a vysokou vystudoval dálkově.

Do života v Palkovicích jste se aktivně zapojil. V letech 2006 až 2010 jste byl v zastupitelstvu i v radě. Proč jste kandidoval? Nemám v povaze na něco žehrat a sám nic nedělat. To byl i důvod, proč jsem se přihlásil do výběrového řízení na policejního prezidenta. Práce v zastupitelstvu byla užitečnou zkušeností. Novináři přetřásali, že jsem byl na kandidátce ODS. Kandidoval jsem však stejně jako další lidé jako nezávislý. Ani nevím, kdo je tady okresním šéfem ODS. Nikdy jsem nebyl v žádné politické straně, ani v KSČ. Vedení obce, jako jsou Palkovice, není o politice.

Co se vám tedy v Palkovicích kromě polohy a přírody kolem líbí? Zastupitelstvo tady roky funguje velmi dobře. Obec umí získat dotace. Je tady podnikavý starosta. Ve vesnici je sjezdovka, různé hospůdky. Na Hůrkách je krásné rekreační středisko, jsou tady lékaři, lékárna. A která obec dnes má své kino, jako mají Palkovice? Musí sice na provoz doplácet, ale stojí to za to. Vesnické kino má úplně jinou atmosféru než nějaké multikino.

Chodíte do palkovického kina? Jsem pravidelným divákem. Filmy promítá místostarosta Aleš Kubala. Příští týden se chystám na film Občanský průkaz, který jsem ještě neviděl.

Co jste pro Palkovice jako radní udělal? Pomohl jsem například zorganizovat úspěšné zátahy na motorkáře, kteří ničí místní krajinu.
Sám jste ale také motorkář.
Mám Yamahu XT 660, cestovní enduro. Jsem i v klubu motorkářů a jezdím jednou ročně na společné srazy. Kocháme se jízdou, krajinou, ale jezdíme po silnicích a dodržujeme předpisy.

Jak jste přišel k francouzskému příjmení? Naše rodinná větev, která je soustředěna kolem Prostějova, pochází z jižní Francie. Naši předci pravděpodobně bojovali za Napoleona u Slavkova.

Policisté jsou nespokojeni kvůli snižování platů, nejsou peníze na benzin a další věci. Neobáváte se, že by se policisté mohli bouřit podobně jako lékaři? Práce policistů si velmi vážím a chápu, že jsou nespokojeni. Taky jsem přišel o deset procent z tarifního platu. Policisté ale mají také příplatky, které tvoří významnou část platu. Roční pokles na platech by měl být maximálně o 6,3 procenta. Situace je ale složitá a teprve před týdnem jsme schválili rozpočet pro rok 2011. Je to jen na přežití, bez investic, ale musíme se s tím vyrovnat. Zajištění pohonných hmot pro výkon služby je prioritou. Musíme ale jezdit efektivněji, slučovat jízdy.

V kraji se mají propouštět policisté. Je to pravda? Zákon neumožňuje jen tak propouštět policisty, takže propouštění to nebude. Nebudeme ale ani přijímat nové lidi. Chceme, aby počty policistů odpovídaly potřebám jednotlivých regionů. Některé jsou nadhodnoceny, některé podhodnoceny. Souvisí to i s reformou cizinecké policie a začleněním republiky do Schengenu. Právě severní a jižní Morava, včetně Zlínského kraje, patří k těm oblastem, kde je nadstandardní počet policistů. Chceme docílit rovnoměrného rozmístění policistů tak, aby byly v celé republice také stejné dojezdové časy. Tam, kde budou přesuny potřebné, chceme, aby policisté věděli minimálně půl roku dopředu, na co se mohou připravit.

Jak vnímáte funkci policejního prezidenta? Policejní prezident je ve skutečnosti ředitel bezpečnostního sboru. Je to státní úředník, který se zodpovídá ministrovi vnitra. Politici ho nemají ovlivňovat. Jestli se mi toho nepodaří docílit, rád tuto funkci přenechám jiným. A mým přáním je, aby řadoví policisté mohli být jednou hrdí na svého šéfa.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video