Piloty molo brzy neunesou | e15.cz

Piloty molo brzy neunesou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Perla Krušných hor si žádá čtyřicet milionů na opravy. Radní přemýšlí, kde je vzít.

Hlavní molo na světově proslulém Kamencovém jezeře v Chomutově je v havarijním stavu. Zhruba v jedné třetině své plochy protíná přírodní koupaliště, kterému lidé přezdívají Perla Krušných hor.
Průzkum, který si objednala radnice, ukázal, že piloty nesoucí molo, jsou narušené. Kůly zapuštěné do dna jsou vlivem chemického složení vody a povětrnostních podmínek nejvíc namáhané a nebezpečné v místech, kde vykukují ven.
„Aby bylo molo stoprocentně zajištěné, potřebovalo by z kvalitního dřeva i nový povrch, po kterém lidé chodí,“ upozorňuje mluvčí chomutovské radnice Šárka Schönová.
Na náročnou rekonstrukci město příští měsíc požádá o dotaci z fondů pro cestovní ruch. Opravy odhaduje na čtyřicet milionů korun.
Peníze ale nejsou určené jen na molo. „Musíme zároveň vyčistit dno a zpevnit břehy podél železniční trati tak, aby návštěvníci mohli chodit kolem celého jezera,“ vysvětluje Schönová. Plánují i nové oplocení cesty kolem vody.
Když město dotaci nedostane, zapojí do oprav mimo jiné i svůj rozpočet. Ale jestli opravy stihne do června, začátku letní sezony, stále není jisté.
Naposledy molo opravovali v polovině devadesátých let. Dřevěný povrch nahradila umělá hmota. Slunce ji tolik nerozpalovalo a plavci po ní mohli pohodlněji chodit.
V loňském roce nechalo město staticky zajistit vodní sloupy pod boudou pro plavčíky.

Jedinečné v Česku

Kamencové jezero se za posledních deset let hodně změnilo. „Zčásti ztratilo na přírodním rázu, ale získalo na atraktivitě. Stalo se ideálním místem pro rodinnou rekreaci,“ míní Josef Klouček z Mostu, který se tam každoročně jezdí s dětmi koupat.
Dospělí si na tak velké ploše dobře zaplavou, pro děti jsou lákavé atrakce na jezerní hladině i na břehu.
Kamencové jezero je v Česku jedinečné a ve světovém měřítku ojedinělé. Vzdáleně podobný přírodní útvar je podle odborníků zatopený lom v Hromnici u Plzně.
Od roku 1558 až do poloviny devatenáctého století byl na místě jezera největší a nejdéle trvající kamenečný závod.
Podle většiny historických pramenů Kamencové jezero a okolní bažina vzniklo kvůli nefunkční odvodňovací štole v bývalém kamencovém dole.
Voda s obsahem kamence je zvláštní tím, že v ní nežijí žádné ryby ani žáby.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video