Podruhé v české historii proběhla dražba umění za více než sto milionů | E15.cz

Podruhé v české historii proběhla dražba umění za více než sto milionů

Žena s kočárkem od Bohumila Kubišty
Žena s kočárkem od Bohumila Kubišty
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Aukce uměleckých děl podruhé v historii českého trhu překonala 100 milionů korun. Při společné dražbě Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín na Žofíně padla řada rekordů. Překvapením byl prodej díla Václava Radimského Kvetoucí sad, který se prodal bez provize za 4,5 milionu korun, což je autorův aukční rekord. Nejvýše vydraženým dílem byla Žena s kočárkem od Bohumila Kubišty, za kterou nový majitel zaplatí 11,6 milionu korun plus provizi.

Novinkou, ve které hodlají oba domy pokračovat, byla spolupráce s Centrem Paraple. Nadační centrum obdrží výtěžek z prvních deseti položek, které se z vyvolávacích 400 tisíc korun v aukci vyšplhaly na dvojnásobných 800 tisíc korun. Prodalo se všech deset položek.

Kubišta je jedním z nejdůležitějších představitelů české moderny. Ženu s kočárkem namaloval ve svých 24 letech a patří do souboru děl, v nichž se malíř vyrovnával s podněty umění Vincenta van Gogha a Edvarda Muncha. Kubišta zemřel krátce po konci první světové války ve věku 34 let.

Českými aukcemi v posledních patnácti letech prošlo pouze deset Kubištových obrazů, některé z nich opakovaně. Malířovým rekordem nadále zůstává Zátiší, které se před dvěma lety prodalo za 15,7 milionu korun.

Kytarista za osm milionů

Mezi celkem 450 předměty bylo i rané dílo Emila Filly s názvem Kytarista, které reprezentuje počátky analytického kubismu. Obraz se vyvolával za sedm milionů korun a kladívko se zastavilo na osmi milionech korun. Fillovým aukčním rekordem je obraz Malíř prodaný v roce 2013 za 17,5 milionu korun.

Největším překvapením aukce ale bylo dílo Radimského z jeho nejlepšího období kolem roku 1900. Vyvolávací cena byla stanovena na 900 tisíc korun a odhad dosahoval 1,7 milionu korun. Krajina s jarní atmosférou je ukázkou autorova osobitého francouzského impresionismu.

Rekordní prodeje překonala celá řada autorů, mezi nimi Václav Brožík, Joža Úprka, Robert Piesen, ale také dosud žijící Jaroslav Róna. Velký cenový nárůst zaznamenala kniha Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel, o kterou se strhl souboj končící na 1,7 milionu korun.

Impresionistu Radimského měl v nabídce také Aukční Dům Sýpka, který rovněž pořádal aukci na Žofíně. Obraz Lekníny za poledního světla byl dosud neznámý a v aukci se vydražil za celkových 600 tisíc korun. Na své si přišli i příznivci kubismu. Rondokubistická jídelna od Jaroslava Vondráka nového majitele přišla na 132 tisíc korun, dubový stůl navržený Josefem Gočárem pro Legiobanku se prodal za 168 tisíc korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.