Politik zachraňuje práva | e15.cz

Politik zachraňuje práva

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Děkanát odchází. Za podivných okolností získali své tituly i bývalý proděkan Kindl a odcházející děkan Zachariáš.

Západočeská univerzita připomíná potápějící se loď na rozbouřené hladině. Dvě z jejích šesti fakult – filozofická a právnická skončily hned na začátku roku bez kapitána. Na právech musel přes palubu dokonce i celý kapitánský můstek. Děkana Filozofické fakulty Ladislava Cabadu odvolal na nátlak akademického senátu fakulty rektor Josef Průša. Vystřídat by ho měl antropolog Petr Charvát.

Členové děkanátu právnické fakulty odešli sami, potom co jeden z jejich kolegů poskytl médiím důkaz, že Tomažič, Kindl a Zachariáš podváděli při sepisování disertační práce Ivana Tomažiče. Fakultu povede bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Případ vyšetřuje policie. A možná bude mít o trochu víc práce. Sedmička zjistila, že i docentura Zachariáše i Kindla má podivný původ. Oba mají tituly z bratislavské Akadémie policajného zboru. Ta se na svých webových stránkách chlubí, že jejím posláním je „zabezpečenie prípravy vysokoškolsky vzdelaných príslušníkov policajného zboru“. Obě práce z bratislavské knihovny zmizely. Ke kauze se oba odmítli vyjádřit.

„Třiadvacátého října se sem chystá akreditační komise. Z hlediska společenské závažnosti je to nejsilnější případ, co teď řeší,“ uvedla Kateřina Böhmová z ministerstva školství. Chceš-li hrát jazz, nesmíš lhát! Tak zní krédo neworleanské jazzové legendy Sidneyho Becheta. A i když Ivan Tomažič, bývalý proděkan právnické fakulty pro vědu pracuje jako externí redaktor Českého rozhlasu Plzeň pro jazz, tohoto kréda se nedržel. Stejně tak jako nikdo z děkanátu na plzeňských právech, protože tady se lže ve velkém. Sedmičce se podařilo zjistit, že Tomažič není z bývalého děkanátu jediný, kdo získal vysoký akademický titul za „podivných“ okolností.

Bývalý děkan Jaroslav Zachariáš s bývalým druhým proděkanem Milanem Kindlem totiž habilitovali na Akadémii policajného zboru v Bratislavě. Zachariáš a Kindl, kteří zatím společně pracují i na pozici ředitel, respektive jeho zástupce v Ústavu státu a práva akademie věd ČR, získali docenturu na škole, která má na svých webových stránkách uvedeno, že jejím posláním je „zabezpečenie prípravy vysokoškolsky vzdelaných príslušníkov Policajného zboru a ďalších bezpečnostných služeb“. Habilitační práce však zmizely. „Oba pánové u nás studovali, ale práce v knihovně nemáme,“ sdělila po nahlédnutí do informačního sytému univerzity knihovnice.

Stejné je to i v Plzni. Potom co se provalila Tomažičova aféra, zmizelo z knihovny 35 disertačních prací, mezi nimi například práce Ondřeje Davida nebo Daniela Teleckého – což jsou společníci proděkana Milana Kindla v Advokátní kanceláři Kindl a partneři. Chybí i práce starostky Chomutova Ivany Řápkové. Kindl i Zachariáš se k této věci odmítají vyjádřit. Vladimíru Dvořákovou z Akreditační komise, která se 23. října chystá na škole provést hloubkovou kontrolu, informace o zvláštním původu titulů Kindla a Zachariáše nepřekvapila. „Patrně budou argumentovat tím, že u nás by jim docenturu konkurence na jiných vysokých školách nedala,“ uvedla Dvořáková.

Podobně prý zdůvodnili i případ, kdy akreditační komise na fakultě pozastavila akreditaci doktorandských studijních programů na některých katedrách. „Nehledali chybu u sebe. Vysvětlovali to zaujatostí komise a účelovostí pracovní skupiny pro hodnocení, kde byli samozřejmě i právníci z jiných vysokých škol,“ uvedla Dvořáková. Podle informací z rektorátů slovenských univerzit zde studuje stále více českých akademiků. „Je to nový druh vysokoškolské turistiky. Koupit si na Slovensku vysoký akademický titul,“ myslí si vyučující ze Západočeské univezity, který si nepřál být jmenován. „Zvýšený trend je patrný, hlavně co se týká studia práva,“ uvedla Kajetana Hontyová, prorektorka Bratislavské vysoké školy práva.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video