Polský rozhlas zkracuje znělku, krakovští patrioti protestují | E15.cz

Polský rozhlas zkracuje znělku, krakovští patrioti protestují

ČTK

Share on Facebook Messenger
První program Polského rozhlasu od soboty výrazně zkracuje znělku, která po desítky let zní před zprávami v poledne. Jde o melodii, kterou do čtyř stran světa vytrubují trubači z věže Mariánského kostela v Krakově. Patrioty z druhého největšího polského města pobouřilo, že nově posluchači uslyší znělku zvanou hejnal namísto čtyřikrát jen dvakrát.

Hejnal před polední zpravodajskou relací na prvním programu Polského rozhlasu zní od roku 1927. „Je příliš dlouhý,“ řekl deníku Gazeta Krakowska ředitel „jedničky“ Kamil Dombrowa, proč se znělka zkracuje. Dodal, že polední zprávy jsou pro rozhlasové posluchače klíčové a že nyní na ně museli čekat do doby, než trubač zahraje ze čtyř oken kostelní věže. To trvá až pět minut, lidé si mohli přitom i poslechnout, jak trumpetisti přecházejí po dřevěné podlaze věže nebo otevírají okénka.

„Hejnal je po polské hymně melodií, kterou dokáže rozpoznat nejvíce lidí,“ připomněl na portálu wyborcza.pl Zygmunt Rozum, jeden z trubačů. „Nechci přímo říct, že zkrátit hejnal je jako zkrátit hymnu, ale blíží se to tomu,“ dodal.

Krakovská radnice nevylučuje, že by kvůli hejnalu intervenovala u Polského rozhlasu. „Hejnal má velkou hodnotu nejen pro Krakovany, ale i pro Poláky z jiných regionů. Rozhodnutí rozhlasáků je zklame,“ myslí si Filip Szatanik z krakovského magistrátu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.