Praha táhne více než Londýn

Za první čtvrtletí se v Praze pronajalo 73 procent průměrného objemu realizované poptávky kancelářských ploch z let 2005 až 2008. Znamená to třetí nejlepší poměr ve srovnání 16 evropských měst a podle studie mezinárodní poradenské společnosti DTZ si tak Praha mezi evropskými metropolemi vede velice dobře. A to navzdory panující ekonomické situaci.

#####Poptávka bude oslabovat

Hlavními trendy byly na všech trzích konsolidace společností, redukce a racionalizace provozů, odrážející se ve snižování počtu zaměstnanců a objemu pronajatých ploch. DTZ zaznamenala také přesuny do kvalitních prostor v nejatraktivnějších částech měst. Poptávka se soustředila především na menší prostory, obzvláště na trzích, jako jsou Moskva, Madrid a Milán. Největší propady nájemného zaregistroval Kyjev a Moskva, kde se k poklesu poptávky připojila ještě devalvace měny. Nájemci zde využívají nižšího nájemného a díky tomu opět stoupá zájem o centrum města. Lucemburk, Řím, centrum Paříže a Budapešť byly až doposud stabilní. Analytici DTZ očekávají, že poptávka nájemců bude během roku 2009 ve většině měst i nadále oslabovat. Na tento trend reaguje také nájemné, kde lze pro letošní rok předpovědět celkový propad mezi pěti až 15 procenty.

V některých lokalitách jako jsou Moskva, Kyjev, Dublin a Londýn by předpokládaný pokles úrovně nájemného měl být ještě výraznější. Praha sice vykázala nejvýraznější meziroční nárůst nájmů, ale ve druhém čtvrtletí byl zaznamenán mírný pokles a úroveň nájemného mohou ovlivnit také renegociace nájemních smluv, uzavřených v letech 2004 až 2005. „Pokud se ekonomika propadne hlouběji do recese, můžeme logicky očekávat i snížení poptávky ze strany nájemců a následně vyšší nabídku volných prostor, což povede ke snižování nájemného. Na druhou stranu, relativně menší množství plánovaných projektů změkčí následky snižování nájemného,“ řekl Bert Hesselink, vedoucí oddělení pronájmu v pražském DTZ.