Předkové nám zbořili turistické atrakce | e15.cz

Předkové nám zbořili turistické atrakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé se mohou vrátit v čase. Objevit místa, která dávno zanikla.

Kniha Zmizelá Chrudim je pozoruhodný průvodce. Díky ní se turista může procházet městem a srovnávat dnešní podobu ulic se starými fotografiemi. Dvě stovky snímků s podrobným popisem připomenou cenné památky, které demoliční čety srovnaly se zemí.

Památky smetl pokrok

„Kvůli rozšíření Široké ulice zbořili naši předkové v roce 1891 tři krásné brány. Dneska by byly obrovskou turistickou atrakcí,“ říká autor knihy Ivo Šulc.

Probral se tisícovkou fotografií od 19. století do současnosti a přesvědčil se, že vzácné stavby často musely ustoupit rozrůstání města. „Velkou jizvou je do dneška zbourání renesanční brány v Husově ulici. Kateřinské a Jánské podměstí zase muselo ustoupit panelákům,“ vysvětluje Šulc.

Černobílé snímky v knize ukazují, jak rychle se Chrudim měnila. Dnes už nikoho nepřekvapí, že na Resselově náměstí je na domě kubistická fasáda hned vedle empíru, baroka, renesance nebo gotiky.

Stále je co objevovat

„Když si vezmete tu knížku do ruky a projdete konkrétní ulicí, máte okamžité srovnání,“ doporučuje ředitel Státního okresního archivu v Chrudimi Ivo Šulc.

Kdo se chce o zmizelé Chrudimi dozvědět něco víc, může zajít na přednášku spojenou s křestem knihy. Koná se v úterý 16. listopadu od šesti večer v městském kině.
„Samozřejmě, že jsem po uzávěrce dopsání knihy objevil další zajímavé fotografie. Představím je alespoň na své přednášce,“ slibuje Šulc.

Vzhledem k tomu, že na tématu dnes už neexistující podoby města pracuje patnáct let, můžou se posluchači těšit na atraktivní večer. A co by sám autor publikace na podobě současné Chrudimi rád změnil? „Mám takový sen. Kdybych vyhrál stamiliony, vrazil bych je do opravy kostela sv. Kateřiny. Aby měl zase ty krásné stanové věže jako před požárem v roce 1850.

Připomínal tenkrát kutnohorský chrám sv. Barbory. Už se tak mělo stát dávno, ale nebyly na to peníze. Proto je tam už více než 150 let provizorní střecha,“ říká Ivo Šulc.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video