Přijíždí Bezruč, Petr umírá | e15.cz

Přijíždí Bezruč, Petr umírá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos to bude 120 let, co přijel do Místku Vladimír Vašek.

Ač Vladimír Vašek alias Petr Bezruč strávil v Místku jen třiadvacet měsíců, patří k nejvýznamnějším umělcům, kteří zde působili. Jeho pobyt byl stěžejní pro vznik geniální sbírky Slezské písně.
Poznat krásný, ale tvrdý kraj pomohl poštovnímu asistentovi z Brna Ondřej Boleslav Petr – suspendovaný učitel a vlastenec z Bruzovic, se kterým se Vašek poznal v hostinci manželů Sagonových. Tento týden uplynulo 158 let od jeho smrti. Zřejmě spáchal sebevraždu.
Oba psali verše, chodili spolu na túry, milovali hostinskou Maryčku Sagonovou. Petr slávu nezískal. Nedochovala se ani žádná jím podepsaná báseň. I tak jeho jméno přesáhlo hranice Slezska. Znalci Bezručova díla totiž dodnes řeší otázku, zda Petr nebyl spoluautorem Slezských písní.
Největší polemiku rozpoutal v roce 2003 spisovatel Jan Drozd, který byl o velkém podílu Petra na sbírce přesvědčen. Jeho argumentům věří třeba písničkář Jaromír Nohavica. Roku 1983 o tom napsal text. „… Před padesáti lety zemřel váš kamarád Vladimír Vašek. Ten, co jste spolu flámovali v Místku a chodívali za holkama. Ten, který podepsal vaše básně svým jménem…,“ napsal Nohavica.
Vašek prý neměl ani dost času kraj tak dobře poznat, jak z básní plyne. „Nestrávil tady ani sto nedělí. Pracovní doba na poště byla dvanáctihodinová. Byl tam od rána do večera, pracoval i v sobotu,“ potvrzuje Jaromír Polášek z Muzea Beskyd. Míní, že je smutné, že samotné Slezské písně už málokoho zajímají.
Naposledy se postavou Vaška zabývali autoři hry Bezruč?! Jan Balabán a Ivan Motýl. Premiéra byla loni v Divadle Petra Bezruče. „Museli jsme si ujasnit, jestli Vašek Slezské písně opravdu napsal,“ říká Motýl. Je o tom přesvědčen. To, že po Slezských písních už nic tak silného nevytvořil, vysvětluje tím, že umělecky vyhasnul. A inspiraci nečerpal jen z osobních prožitků, ale z vyprávění po hospodách či na poště. Po Petrově smrti se Vašek vrátil do Brna. Jeho hrob je v Opavě. Místo, kde je pohřbený Petr, není známé.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video