Půl litru krve vyměnila redaktorka za sušenky a kávu | E15.cz

Půl litru krve vyměnila redaktorka za sušenky a kávu

Každý desátý člověk z Hradecka daruje krev. Nejžádanější skupinou je A minus a nula minus. Ty lékaři používají nejčastěji.

Je středa, půl osmé ráno. Den, kdy se dobrovolní dárci pravidelně scházejí na transfúzní stanici v Jindřichově Hradci. Darovat krev jsem se tentokrát rozhodla i já. Je to už potřetí, ale nervozita mě stále neopouští.

„Bude mi po odběru dobře, cítím se zdravá?“ Ptám se sama sebe na otázky, které později najdu v dotazníku. Zdravotní stav dárce musí být totiž vynikající. Kromě nemocí jako AIDS nebo hepatitida nesmí mít Creutzfeld-Jakobovu chorobu a v letech 1980 až 1996 nesměl žít déle než šest měsíců ve Francii a Anglii.

Následuje krátké vyšetření a měření tlaku. V ordinaci ještě dostanu plášť a jsem připravená na odběr. Ti, co dávají krev poprvé, musí podstoupit také píchnutí do prstu, aby lékaři zjistili jejich krevní skupinu. Podle primáře Martina Svobody je nejvíc potřeba krev A minus, kterou má hodně pacientů a nula minus. „Ta je nejvíce použitelná, protože ji můžeme dát každému, když je to nutné,“ dodává Svoboda.

Dárci jsou pod dozorem

Usedám na křeslo. „Minule vám bylo špatně. Jak se cítíte dnes?“ ptá se zdravotní sestra Jitka Tolknerová, zatímco mi zaškrcuje ruku. Aby se mi neudělalo zle, nechávám si od ní pro jistotu nastavit lehátko tak, abych měla nohy výš než hlavu. Cítím se ale výborně. V rychlosti proto zacvičím s rukou, a nechávám si napíchnout žílu. Nebolí to.

Zatím, co se vak na 450 mililitrů krve pomalu plní, sestry na všechny bedlivě dohlížejí a ptají se, jestli je vše v pořádku. Než se stačím rozkoukat, bere jedna z nich zkumavky s mojí krví na vyšetření do laboratoře. A je konec. Dostanu záznamy s osobními údaji a daty o odběru a pokračuji k pultu, kde jako odměnu pro všechny vydávají sušenky, kávu a stravenku.

„Dobrý den, mohu si přisednout?“ ptám se asi čtyřiadvacetileté ženy. Krev prý dává posedmé. „Nikdy mi nevadily jehly, proto jsem se rozhodla,“ vysvětluje Štěpánka Perzlová.
Také z tváří ostatních, kteří se tu sešli, je znát dobrá kondice. Pijí kávu a spokojeně si mezi sebou povídají. Nikdo dnes neomdlel.

Každou středu přijde podle ředitelky Červeného kříže Zdeňky Hanzalové na stanici v průměru tři až pět nových lidí. Dárcovství si předávají takřka z generace na generaci. Jedním z těch nejzasloužilejších je Zdeněk Hirsch z Jindřichova Hradce, který má 245 odběrů.

Místní oddělení je známé vysokým počtem dobrovolníků. Na rozdíl od jiných jich mají dostatek. „Blížíme se ke čtyřem tisícům. V našem okrese je téměř každý desátý člověk dárce krve, což je hodně,“ vysvětluje primář Svoboda.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!