Recidivistu pozná notebook | E15.cz

Recidivistu pozná notebook

V autech městské policie se objevily notebooky. Zatím jen dva, brzy k nim přibude třetí.

Hlídka městské policie přijíždí k hlavní poště kvůli noční výtržnosti neznámého muže. Jeden z uniformovaných strážců pořádku naťuká do notebooku jeho jméno a na dálku se připojí k síti městské policie. Z centrály obratem zjišťuje, jestli už tam dotyčný má škraloup.
„Žádný záznam,“ hlásí kolegovi. A tak strážníci řeší celou situaci jen důraznou domluvou a nebo nízkou pokutou. Kdyby notebook odhalil opakovaného hříšníka, pokuta by zřejmě byla vyšší. I k tomu slouží počítače, novinka ve vozech městské policie.

Víc terénu, míň úřadu

Zaváděné notebooky do bílých aut s městským znakem na přídi ale přinášejí do života strážníků více změn. „Zkracujeme čas policisty na služebně, který až dosud trávil psaním záznamu, a prodlužujeme jeho pobyt na ulici. Z hlediska prevence je to velmi významné,“ popisuje jeden z hlavních přínosů notebooků Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. „I když hlídka v terénu pořizuje záznam, marná sláva, potenciální pachatel tam pořád vidí její vůz.“ Druhým přínosem je podle velitele vyšší efektivita práce. „Nemusí nic psát do hlídkových knížek, a pak to přepisovat. Vše rovnou zadají do počítače,“ vysvětluje. Městská policie pořídila první dva laptopy do terénu zhruba před dvěma měsíci. A hned se snížila chybovost zápisů. „Přece jenom, když ráno v devět někoho řešíte, pak si napíšete záznam do bloku a k jeho sepsání se dostanete až večer, tak už vznikne časová prodleva. A mohou vzniknout drobné chyby,“ hovoří o přidané hodnotě velitel strážníků.
Notebooky v autech městské policie ale nejsou úplnou novinkou. Strážníci je už jednou zkoušeli. V roce 1996. Současný velitel Marcel Vlasák byl tehdy na centrále správcem počítačové sítě. „Hlídky je ráno nafasovaly a v průběhu dne do něj zapisovaly hlášení. Po skončení směny tady na spisovně notebook připojily do sítě a přetáhly data. Vše fungovalo na bázi kopírování dat. Nakonec se ukázalo, že je to náročné na obsluhu, takže jsme od notebooků upustili,“ vzpomíná Marcel Vlasák na čtrnáct let starý pokus.
Ve srovnání se současností vypadá jako cesta do pravěku. „Dnes se hlídka v terénu přihlásí on-line do sítě a její záznam se obratem objeví u nás v počítači. To je úžasné,“ pochvaluje si. Kamery s GPS

V autech městské policie se ale skrývá víc moderních technologií než se na první pohled zdá. Tři z nejvytíženějších vozů jsou vylepšené kamerami, které natáčejí obraz před sebou. Kamery v sobě mají zabudovanou GPS navigaci. „Když si potom přehráváme záznam, vidíme nejen obraz před sebou, ale i přesnou polohu auta nebo jeho rychlost. To je v případě potřeby další důkazní prostředek,“ upozorňuje velitel.
Ostatní auta jsou vybavené GPS navigací či vysílačkami, strážníci nosí diktafony. „Když pak obdržím stížnost občana na chování strážníka, snadno zjistím, jak to na místě skutečně bylo,“ uzavírá Vlasák.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!