Revoluce v daktyloskopii: Policie z otisku prstu určí i pohlaví pachatele | E15.cz

Revoluce v daktyloskopii: Policie z otisku prstu určí i pohlaví pachatele

otisk prstu
otisk prstu
• 
ZDROJ: Frettie, CC BY 3.0, wiki

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kriminalisté více než století otisky jen porovnávali. Tým profesora Jana Halámka ze State University of New York teď přichází s průlomovým řešením - jejich nový postup umožňuje z otisku prstu zjistit i pohlaví. Vychází z rozboru aminokyselin obsažených v tukovém filmu na pokožce.

Jediný významnější zlepšovák v posledních letech, který forenzní analýza otisků zažila, bylo vytvoření počítačových databází pro rychlou identifikaci jedinců. Nový postup teď umožňuje z otisku prstu zjistit i pohlaví.

„Tato technologie může být jednou použita v kriminalistice přímo na místě činu prakticky kýmkoliv, řadovým policistou, nejen forenzními specialisty. Věříme, že pomůže velice rychle a významně zúžit okruh potenciálně nebezpečných osob,“ uvedl pro E15.cz profesor Halámek. Podobnou technologii, nicméně zaměřenou zcela jiným směrem, lze už nalézt třeba v klinické diagnostice v podobě glukometru či těhotenských testů.

Tato technologie může být jednou použita v kriminalistice přímo na místě činu prakticky kýmkoliv

Studii Halámkova týmu publikoval časopis Analytical Chemistry. „Prezentovali jsme statistickou studii, testy padesátky simulovaných a šestice reálných otisků na různých typech povrchů spolu s následnou podrobnou statistickou analýzou,“ upřesnil dále Halámek.

Laboratoř doktora Halámka nyní hledá prostředky, případně i partnery k realizaci širší populační studie, která by poskytla tak potřebný experimentální materiál k vývoji dalších expresních forenzních testů. Halámek doplnil, že cílem není nahradit spolehlivé, ale bohužel také drahé a časově náročné testy DNA, avšak rozšířit možnosti základní kriminalistické, forenzní metody, kterou daktyloskopie ještě dlouho nesporně zůstane.

Halámek také pracuje na vývoji dalších metod analýzy otisku, které by mohly pomocí rozboru přítomných proteinových markerů (podobných s těmi přítomnými v krvi) určit etnickou příslušnost či přibližné stáří majitele otisku.

Jan Halámek (39)
Na Masarykově univerzitě v Brně získal v roce 2003 doktorát z biochemie, následně obdržel vědecké stipendium Marie Curie Individual Fellowship. Dále působil na katedře analytické biochemie univerzity v Postupimi, na oddělení biofyzikálního inženýrství Twente Univerzity, na katedře chemie a bimolekulárních věd Clarksonovy Univerzity v USA. V roce 2013 byl ustanoven na pozici Assistant Professora na katedře chemie SUNY (State University New York) v Albany. Zde vybudoval nyní již prestižní pracoviště forenzní biotechnologie.

Má na svém kontě autorství a spoluautorství více jak sedmdesáti publikací a je autorem čtyř patentů SRN/EU a USA. Je členem hodnotící komise na prestižních grantových institucích v USA, jako National Science Foundation(NSF) nebo Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), stejně jako recenzentem řady respektovaných vědeckých časopisů jako například Analytical Chemistry, Langmuir, Analyst, Analytical Metods, Journals of Physical Chemistry nebo Engineering in Life Sciences.

Jan Halámek Autor: Jan Halamek, SUNY

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video