ŘSD dalo za tři roky v Plzeňském kraji do silnic čtyři miliardy korun | E15.cz

ŘSD dalo za tři roky v Plzeňském kraji do silnic čtyři miliardy korun

Více než čtyři miliardy korun investovala plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v minulých třech letech do výstavby a oprav silnic I. třídy v Plzeňském kraji. Jde o více než dvojnásobek proti předchozím třem letům. Do nových komunikací šly téměř tři miliardy korun, z toho 1,45 miliardy korun z fondů EU a 1,48 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Do oprav směřovalo dalších 1,16 miliardy korun, řekl ČTK Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti ŘSD, která spravuje v kraji 450 kilometrů státních silnic.

„V letech 2005 až 2007 jsme hlavně připravovali významné stavby na silnicích I. třídy, jejichž realizace začaly právě v roce 2008,“ dodal. Na budějovické silnici I/20 byl loni v říjnu dokončen dálniční přivaděč k D5, na klatovské komunikaci I/27 pak další přivaděč v Plzni (Tyršův sad - Sukova), kde se počítá s jeho úplným dokončením závěrem letošního roku. V roce 2008 ještě začala stavba nové silnice I/21 na Tachovsku z Nové Hospody do Kočova, která bude zprovozněna letos v květnu a dokončená v září. Letos v polovině roku bude také hotový obchvat Třemošné u Plzně.

Předloni zahájilo ŘSD budování posledního dálničního přivaděče k D5 na domažlické silnici I/26 v Plzni, a to přeložku na Nové Hospodě, kterou předá do předčasného užívání letos v říjnu. „Zcela dokončena bude na konci roku 2011,“ dodal Kuťák. Loni na podzim předalo ŘSD do předčasného užívání most v Plasích na silnici I/27, který dokončí v březnu. Na území Plzně patří mezi priority ŘSD příprava vnitřního okruhu silnice I/20 v úseku Jasmínová - Studentská, který se skládá ze tří samostatných staveb, a severojižní průtah I/27 v úseku Sukova - Karlovarská, rovněž složený ze tří dílčích úseků. „Spolupráce s plzeňským ŘSD má pro Plzeň velký přínos a nemůže být lepší. Vzájemně si vycházíme vstříc,“ řekl technický náměstek primátora Petr Rund. „Z mimoplzeňských priorit je důležitá připravovaná první stavba přeložky v Klatovech a přeložky Šlovice - Přeštice na jihu Plzeňska. Dále tam patří co nejrychlejší zajištění realizace stavby obchvatu Staňkova na Domažlicku,“ dodal Kuťák.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!