Senát schválil novelu zhoršující postavení zákazníka vůči operátorovi | E15.cz

Senát schválil novelu zhoršující postavení zákazníka vůči operátorovi

Smartphone (ilustrační foto)
Smartphone (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Highways Agency via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud nějakou změnu ve smlouvě označí mobilní operátor za nepodstatnou, nemusí o ní informovat klienta. Vyplývá to z novely zákona o elektronických komunikacích, kterou dnes schválil Senát - i přesto, že tím zhoršuje postavení zákazníků ve vztahu k operátorům. Navíc Česko se tím vystavuje riziku postihu ze strany EU. Obhájci schválené změny však tvrdí, že taková praxe je v EU běžná a že snižuje administrativu.

Před přijetím změny varoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zhoršila by postavení zákazníků mobilních operátorů a je v naprostém rozporu s právem EU, uvedl v pondělí předseda ČTÚ Jaromír Novák. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) jeho tvrzení relativizoval s tím, že tento postoj byl ještě nedávno v ČTÚ minoritní a že Evropská komise zatím požádala Česko pouze o vysvětlení úpravy. Senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz) přesto neúspěšně požadovala zamítnout novelu, která senátorům zabrala půldruhé hodiny.

„Přílepek, který bere práva spotřebitelům a oslabuje jejich postavení vůči operátorům, vznikl v Poslanecké sněmovně a dnes ho schválil Senát. Nadále budeme hledat všechny dostupné cesty, aby český spotřebitel zůstal ochráněn podle evropského standardu, a uděláme pro ochranu zákazníků telekomunikačních operátorů vše, co bude v našich silách,“ reagoval dnes na schválení novely Novák. Poukázal také na to, že Evropská komise se již novelou začala neformálně zabývat.

Kritizovanou změnu vložila do vládní novely zákona o elektronických komunikacích Sněmovna. Podle nového ustanovení budou muset operátoři přímo vyrozumět své klienty jen o obsahu podstatných změn smlouvy, a nikoliv o jakékoli smluvní změně. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, kterou by nově dostávali jen klienti se smlouvou na dobu určitou, pokud by se zhoršovaly jejich podmínky.

Nově jen operátor oznámí změnu

Dosud musí být zákazníci o každé změně nejméně měsíc dopředu přímo informováni, včetně poučení o právu na odstoupení od smlouvy, pokud se změnou nebudou souhlasit. Nově by se tato povinnost měla omezit pouze na to, že operátor sdělí zákazníkovi informaci, že se smluvní podmínky k určitému dni mění a je na něm, aby se sám zajímal, o jakou změnu jde.

Současný zákon stanoví, že podstatnými náležitostmi smlouvy jsou například údaje o ceně, způsobu jejího určení, způsoby uplatňování reklamací nebo například cena za přenesení telefonního čísla. Nově má platit, že pokud jde o podstatnou změnu smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka, je operátor povinen ho prokazatelně informovat o jeho právu ukončit smlouvu bez sankce, pokud na nové podmínky nepřistoupí.

Expert: Je v tom cítit lobby mobilních operátorů

Podle telekomunikačního experta Jiřího Peterky je z procesu schvalování cítit lobby mobilních operátorů, kteří se snaží bránit ukončování smluv před uplynutím doby jejich trvání. Operátoři naopak prostřednictvím své asociace tvrdí, že novela bude mít na zákazníky minimální dopad a pouze odstraňuje absurditu, že pokud zákazník získal výhody nebo se mu zlepšila kvalita služby, mohl bez sankcí odstoupit od smlouvy, přestože měl u operátora závazek.

Původní vládní předloha především dávala zákon do souladu s novým kontrolním řádem a zpřesňovala pravidla kontroly. Do zákona doplnila tresty - například až desetimilionovou pokutu - za porušování některých povinností, které vyplývají z evropského nařízení o roamingu. Česko mělo toto doplnění provést už k 1. červenci loňského roku, upozornil Mládek. Podobně novela doplnila zákon o poštovních službách, v němž chyběly sankce za porušení povinnosti zachovávat mlčenlivost o poskytnuté poštovní službě. Také za to bude hrozit až desetimilionová pokuta.

Senátoři novelu schvalovali nadvakrát, což v horní komoře není běžné. Poprvé byla přijata nejtěsnější většinou 30 z 58 přítomných senátorů, senátor ODS Petr Bratský ale výsledek hlasování zpochybnil. Při druhém hlasování zvedlo ruku pro novelu opět 30 senátorů, ale už jen z 50 přítomných.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video