Skateboardista: Na novém zábradlí bych se zabil, ale park je skvělý

V západním cípu republiky vyrostl moderní skatepark. Jeho výjimečnost potvrzuje i Petr Makovec z Chebu.

Jedním z nejlepších skateparků v republice se může nově pochlubit Karlovarský kraj. Stavitelům z Mystic constructions se ve Františkových Lázních povedl znamenitý kousek. S místem na street a kopiemi pouličních překážek. Zábradlí, zídky a hned vedle stojí dva bazény, které přepojuje spina. „Je to jediný betonový park v západních Čechách. Tím je taky jedinečný,“ říká třiatřicetiletý skateboardista Petr Makovec z Chebu o nové atrakci, která už má také svůj závod nazvaný příhodně Lázeňský masakr. Stejně pochvalně mluví i česká skateboardová elita.

Bazény mívají problémy s kalužemi, které na dně často zůstávají ještě dlouho po dešti.

Tady to neplatí, celý park je trochu nahnutý, díky spádu se tam žádné kaluže netvoří. Je to dobře udělané. Taky park stavěla firma, která se tím už dlouho zabývá. Dělají většinu skateparků u nás a taky asi nejlíp. Hodně důležitý je návrh, zalít to pak betonem už tak těžké není.

Jeden betonový bazén už mají v Karlových Varech.

Ten je ale hodně malinký, tohle je úplně něco jiného. Takovéhle u-rampové ježdění tady nikdy předtím nebylo.

Jaká je vůbec místní scéna?

Už dlouho tady jezdí hodně lidí. Sám se skateboardu věnuju třináct nebo čtrnáct let. Jezdíme společně s lidmi z Karlových Varů, Kynšperku nad Ohří, Sokolova nebo Aše. Hodně lidí teď znovu začíná, v Chebu byl skatepark zrušený, scházeli jsme se buď v Kynšperku, nebo ve Varech. Že je teď park i ve Františkových Lázních, to nám hodně pomohlo.

A nebudou vás odtud vyhánět? Skateparky nemají místní lidé kvůli hluku příliš rádi.

Dřív se překážky v parcích dělaly z kovových konstrukcí a potahovaly se dřevem, to pak dělalo velký rámus. V centrech měst pak byl jejich provoz kvůli tomu často omezený otevírací dobou. Tady je otevřeno nonstop. Je to kousek za městem, za garážemi a na druhé straně je jezero a lesy. Hluk se tady tolik netvoří a beton ho navíc hodně tlumí. Beton je nejlepší, hodně vydrží a nedělá takový rachot.

Říkáte za městem, to znamená dojíždění. Jak je to s parkováním?

Parkoviště je jediná věc, která tomu chybí. Dá se ale parkovat u garáží nebo na kraji silnice.

Zato máte osvětlení, to by vám mohli jinde závidět.

Taky to je jediný osvětlený skatepark v Karlovarském kraji. Jinde se to neřeší. Jezdí se do tmy, a když už není vidět, jde se domů. Tady máte i zázemí. Sprchy, záchody. Prostě paráda.

Zázemí může taky znamenat úkryt. To se pak mluví o nalezených stříkačkách…

To je taková blbost. Pod vlivem drog nemůže nikdo jezdit, to by prostě nezvládl. Na to je skateboarding hodně náročný sport. Tohle dělají jedině lidé, co se nudí přes den. Když pak sportovci odejdou, můžou tam pochlastávat, dělat bordel. To se stává všude.

Tak odsud je ta nálepka. Jak se vám jí daří zbavovat? Jednají s vámi už jako s rovnocennými partnery?

Museli jsme založit občanské sdružení. Funguje už deset let, jen jsme teď měnili název, protože jsme předělávali stanovy. Skateboarding je životní styl propojený se sportem, živit se tím moc nedá, i když se to pár lidem v Česku už v poslední době daří a vypadá to, že by se z nich mohli stát za nějaký čas firmami placení profesionálové. Tady v západních Čechách je to ale spíš koníček, dobrá zábava, životní styl.

To je takový rozdíl mezi západem Čech a republikovou špičkou?

Před nějakými deseti lety jsme byli na špici, dnes jsme ale starší, odrostlejší, nemůžeme se rovnat s mladými, co se objevili v Praze nebo i v jiných místech republiky, kde je spousta skateparků a víc možností na trénování. Teď se ale v západních Čechách pro tenhle sport zase něco udělalo, vybudovaly se parky ve Františkových Lázních, Kynšperku nad Ohří, Sokolově, Karlových Varech. Můžeme jít nahoru. Už teď nejsme horší, řekl bych, že s českou špičkou se můžeme rovnat.

Na srovnávání jsou závody. Český pohár se jezdí v Karlových Varech, co ve Františkových Lázních?

Máme svůj závod. Lázeňský masakr. Jeho první ročník byl loni v září a měl velký úspěch. Díky sponzorům jsme mohli uspořádat jeden z pěti nejlepších závodů v Čechách. Myslím, že se hodně povedl. Pokud se nám podaří sehnat sponzory i letos, uděláme ho v září v podobném rozsahu.

Jaké to je skejtovat ve třiatřiceti letech?

Pořád se mám co učit. V bazénu i v parku. Už nechodím na street, nevyhledávám nové schody se zábradlím, na tom bych se teď už nejspíš zabil. Nemůžu si už troufnout tolik jako mladí. Daleko víc to bolí. Ve třiatřiceti mám obrovské štěstí, že mi neodešla kolena, že nejsem zlámaný. Asi se dobře hojím.

Alespoň můžete předávat zkušenosti mladším.

Odkoukat něco od nás, to je pro prcky při učení asi to nejdůležitější. Občas se přijdou na něco zeptat, tak jim to vysvětlíme. Chystáme se teď otevírat i školu skateboardingu ve spolupráci s Českou asociací. Ještě ale nemáme přesný termín.

Jak při výuce pomáhají nové technologie? Dnes si triky snadno nafilmujete do mobilu a pověsíte na web.

Když jsme pár let po revoluci s kluky začínali, nebyly tady žádné časopisy, neměli jsme přístup k videím. Učili jsme se navzájem, co jsme znali. A trvalo to strašně dlouho. Dnes se dá všechno díky videu mnohem snadněji okoukat. Podívají se na trik a hned ho jdou zkoušet. My jsme měli příležitost něco okoukat, jen když někdo přijel a byl lepší než my.

Počítal jste skateparky v kraji a Cheb, kde bydlíte, jste přitom vynechal. Chybí vám ten zrušený skatepark?

Pro mě je jeho obnova takový sen. Jezdím sice do Kynšperku nebo Františkových Lázní, takže to pro mě zas takový problém není. Pro mladé v Chebu by ale bylo dobré, kdyby přímo tam měli místo, kde mohou se skateboardingem začínat.

Kdo je Petr Makovec

• Třiatřicetiletý prezident občanského sdružení Zeus, které sjednocuje a rozvíjí adrenalinové sporty v západních Čechách.

Skatepark v lázních

• Skatepark na západním okraji Františkových Lázní se nachází u Labutího jezírka u ulice Dlouhá hned vedle lesoparku. Ve skateparku najdete kombinovaný bazén spojený spinou a vlnou. Okolo bazénu je průjezdná cestička, která je napojená na další části skateparku a celou streetovou část, kde je spousta zajímavých překážek. Skvělou práci tam odvedli lidé od Mystic Constructions, kteří dostali podobu parku na starost, i starosta lázní Ivo Mlátilík. Skatepark je součástí multifunkčního hřiště pro dospívající mládež, které vzniklo revitalizací a regenerací zanedbaného území o rozloze dvanáct kilometrů čtverečních. V nově zbudovaném areálu je navíc k dispozici víceúčelové hřiště pro míčové hry, v zimním období sáňkovací kopec, čtvrtkilometrová in-line dráha, asfaltová plocha pro variabilní využití pro hokej, florbal, hokejbal či letecké modeláře a dvě dětská hřiště. Nechybí ani technické zázemí s klubovnou a toaletami.