Skláři z celého světa se sjedou do Nového Boru | E15.cz

Skláři z celého světa se sjedou do Nového Boru

Mezinárodní akci, jejíž pořádání ohrozil krach novoborských skláren, nakonec pořádá město spolu s firmami a školami.

V Novém Boru začíná ve čtvrtek 18. června jubilejní desáté setkání sklářů z celého světa. Až do neděle zde budou tvořit desítky sklářů na sympoziu IGS 2009 – International Glass Sympozium.
„Jeho tradici založila v roce 1982 společnost Crystalex, která tehdy poprvé pozvala do svých sklářských provozů výtvarníky a designery z celého světa, aby za asistence zdejších sklářů zrealizovali své myšlenky a návrhy,” uvedl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer. V průběhu téměř třiceti let, kdy se akce konala vždy v tříletém intervalu, se na novoborských sympoziích objevilo na pět set umělců.
Letošní konkurz Crystalexu Nový Bor hrozil tím, že se jubilejní sympozium neuskuteční. Iniciativy se však chopilo město Nový Bor, které za spolupráce s firmami Ajeto Lindava, Egermann Nový Bor, SKLÁRNA SLAVIA Nový Bor, TGK Skalice u Č.Lípy a školami VOŠ sklářská a SOŠ Nový Bor vytvořily zázemí pro desáté setkání. Vedle zahraničních účastníků se představí především skláři a výtvarníci spjatí s novoborským prostředím. Podívat se na to, co skláři vytvořili, dostane veřejnost možnost v sobotu 20. června, kdy se uskuteční den otevřených dveří.
Akce vyvrcholí v neděli 21. června vernisáž výstavy děl, která vzniknou v dílnách partnerů. Návštěvníci se až do 30. srpna mohou seznámit s pracemi všech tvůrců v Galerii Ajeto v Novém Boru.

Seznam účastníků: Jan Frydrych, Stanislava Grebeníčková, Milan Handl, Tomáš Hlavnička, Klára Hořáčková, Patrik Illo, Martin Janecký, Vladimír Kopecký,Karolína Kopřivová, Pavel Kopřiva, Jiří Šuhájek, Václav Machač, Dagmar Pánková, René Roubíček, Ivo Rosypal, Pavel Satrapa, Jitka Skuhravá, Leoš Smejkal, Radek Stehlík, Bořek Šípek, Eva Švestková, Dana Rothová, David Vávra, Martin Velíšek, Werner Pavel (všichni ČR), Behrens Michael (SRN), Bosket Lene (Dánsko),Heesen Bernard (Holandsko), Guan Donghai (Čína), Kriukas Remigijus (Litva), Mongrain James (USA), Popescu Viora Dinu (Rumunsko), Sakalowski Loui (Izrael), Starn Rob (USA), Van Benthem Hans (Holandsko), Jan Zoritschak (Francie).

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!