Škodě Auto loni klesl zisk, přesto vydělala přes 15 miliard | E15.cz

Škodě Auto loni klesl zisk, přesto vydělala přes 15 miliard

Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Winfried Vahland informoval 20. března v Mladé Boleslavi o hospodářských výsledcích za rok 2012.
Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Winfried Vahland informoval 20. března v Mladé Boleslavi o hospodářských výsledcích za rok 2012.
• 

nos, ČTK

Zvýšení tržeb a pokles zisku kvůli investicím do modelových novinek, tak dopadl pro automobilku Škoda Auto loňský rok. Rekord automobilka zaznamenala v prodeji vozů. Těch zákazníkům dodala 939 200.

Hlavní letošní strategie Škody Auto, tedy zavádění výroby nových modelů se promítne v prvním pololetí poklesem prodeje. Slabší první pololetí má podle Winfrieda Vahlanda vykompenzovat pololetí druhé a roční prodeje mají přkonat loňský prodejní rekord. Atakována tak může být hranice milionu prodaných vozů.

Škodě Auto loni klesl zisk po zdanění o 4,5 procenta na 15,4 miliardy korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 262,6 miliardy korun. Automobilka loni dodala zákazníkům rekordních 939 200 aut, což představuje meziroční růst o 6,8 procenta. Za poklesem zisku vidí automobilka masivní investice do nových a inovovaných modelů.

Inovovaná Škoda Octavia Autor:
První polovina roku bude ve znamení zavádění třetí generace nejprodávanějšího modelu Octavia

Nový Superb combi Autor:
Inovovaný Superb ve variantě combi

Škoda Fabia Autor:
Nejnovější verze vozu Škoda Fabia

„Dosáhli jsme rekordních hodnot odbytu a tržeb, rozšířili jsme naši modelovou paletu a dále posílili naši pozici na mezinárodním automobilovém trhu. Investovali jsme do nových modelů a výrobních kapacit. I v nepříznivém ekonomickém prostředí jsme náš provozní výsledek udrželi na prakticky stabilní úrovni 17,9 miliardy korun,“ uvedl předseda představenstva Winfried Vahland.

Investice do nových modelů

Automobilka loni zvýšila investice téměř o polovinu, na více než 21 miliard korun. Výdaje na výzkum a vývoj se zvýšily o 17 procent téměř na 11 miliard korun. Do zavádění nových modelů a výrobních kapacit chce Škoda Auto investovat i letos. Plánuje uvedení osmi nových nebo inovovaných modelů. Do roku 2015 chce obnovit všechny modelové řady.

V západní Evropě, která se jako trh propadla o osm procent, prodej vozů Škoda klesl o 0,9 procenta na 358 400 aut. Podíl značky na západoevropském trhu vzrostl z 2,8 procenta v roce 2011 na tři procenta. Ve východní Evropě si značka polepšila o více než čtvrtinu na 137 100 vozů. Ve střední Evropě automobilka zvýšila prodej o 0,7 procenta na 124.000 aut. V České republice měl opět každý třetí prodaný nový vůz ve znaku škodovácký okřídlený šíp.

V Rusku vzrostl počet dodávek o třetinu na nový rekordní odbyt 99.100 vozů. Na klíčovém trhu v Číně Škoda zvýšila prodej o sedm procent na 235.700 vozů. Čína tak byla pro automobilku opět největším trhem. V Indii dosáhla firma nárůst prodejů o 14 procent na 34 300 vozů.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.