Slezáková: Timi je správný parťák | E15.cz

Slezáková: Timi je správný parťák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Timi vypadá jako liška a tak trochu se bojí. Společně se svou paničkou Adrianou Slezákovou ale vybojoval titul mistra světa v psím sportu agility.

Dvacet překážek na hřišti uběhl pes Timi se svou paničkou Adrianou Slezákovou bez chyby za čtyřicet vteřin. Za svou dovednost ho porotci odměnili. Stal se mistrem světa v kategorii středních voříšků v agility pro rok 2009. „Mezinárodní mistrovství světa se konalo v září v Maďarsku. V naší kategorii soutěžilo asi padesát psů. Po prvním kole jsme s Timíkem byli pátí. Finálový běh jsme zaběhli čistě a zvítězili,“ připomíná jednadvacetiletá Adriana Slezáková. Agility je psí sport, který se podobá koňskému parkuru. A co má pán a jeho pes vlastně zvládnout? Je to na první pohled jednoduché. Společně překonávají všechny překážky ve správném pořadí a v co nejlepším čase. Agility vzniklo kolem roku 1978 v Anglii.

Souhra psa a pána

„Na agility mě nejvíce baví to, že v závodu záleží na vzájemném, velmi úzkém dorozumívání mezi psem a člověkem. Všechno musí být přesně načasované a bez chyby provedené. Právě tady se ukáže, do jaké míry vám pes důvěřuje,“ přibližuje Slezáková. S Timim cvičí třikrát týdně. Trénink jim zabere asi dvě hodiny. „Déle se totiž psi nedokážou soustředit. Většinou ukončuji výcvik v tom nejlepším, kdy pes chce ještě trénovat. Tak ho totiž nabudím k dalšímu cvičení, na které se pak více těší,“ vysvětluje Slezáková. Timimu je šest a půl let a narodil se feně Peggy. „Jeho maminka byla hodná, ale běhat se jí moc nechtělo. Zato já jsem jako malá holka moc chtěla běhat s pejskem na závodech. Moc jsem si pejska přála. Musela jsem tehdy na vysvědčení třikrát po sobě přinést samé jedničky, abych konečně mohla mít malé štěňátko. Přála jsem si fenu a narodilo se pět psů. Tak jsem si nechala Timiho a jsem spokojená. Je to výborný parťák,“ usmívá se Adriana.

Další čtyři chlupáči

Adriana je na cvičišti skoro denně. Kromě Timiho vychovává k poslušnosti další tři psy. „Doma mám belgického ovčáka Birka, pak Špirku z maďarského plemene mudi a borderkolii Crazy. Jediný Timík s námi pobývá v domečku v Ostravě-Hrabové, ostatní jsou venku na zahradě,“ říká Slezáková.
Psy považuje mladá cvičitelka za nejkomunikativnější zvířata. Podle ní by neměla v životě člověka chybět. Vůbec proto nepřekvapuje, že její práce i studium na vysoké škole jsou úzce spjaty právě se psy. Škola pro neposedy

„V Praze studuji na vysoké škole kynologii a po studiu bych mohla pracovat jako specialistka výcviku psů nebo je trénovat přímo pro Policii České republiky. To jsou však taková zadní vrátka. Teď cvičím psy v agility a poslušnosti ve Vratimově a Horní Suché,“ dodává Slezáková. Pro nezkušené páníčky a zlobivé pejsky si otevřela i psí školu. „Dělá mi velkou radost, když ke mně přijde majitel se psem, který mu dělá z bytu kůlničku a odcházejí ode mě jako správná sehraná dvojka,“ uzavírá Slezáková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video