Slovenskému trhu s kancelářemi vévodí Bratislava | e15.cz

Slovenskému trhu s kancelářemi vévodí Bratislava

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Situace s kancelářskými plochami na Slovensku kopíruje na slovenském trhu vývoj v segmentu logistických ploch, kterých je zhruba 88 procent situováno do blízkosti Bratislavy. Neobsazenost kanceláří je vyšší než v sekundárních městech ČR, situace je tristní v Trnavě, Banské Bystrici či Žilině. Nejhorší situace je v Košicích.

V Bratislavě se nachází momentálně přes 1,2 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch třídy A a B, z toho na nový development připadá 93 procent. Rekonstrukce starších objektů tak tvoří pouze sedm procent. Na centrum města připadá zhruba 31 procent celkové výměry kanceláří, na vnitřní město 46 procent a na takzvané vnější město 23 procent z celkové výměry. Nejvyšší neobsazenost vykazuje dlouhodobě vnitřní město. V roce 2008 bylo dokončeno rekordních 180 tisíc metrů čtverečních kanceláří, což představuje nárůst o 44 procent oproti roku 2007, kdy v porovnání s rokem 2006 byla aktivita bratislavského trhu velmi nízká. Mezi nejvýznamnější projekty roku 2008 patří především různé fáze notoricky známých projektů – druhá část projektu Apollo Business Center (HB Reavis), Lakeside Park od Trigranitu, respektive první fáze tohoto projektu, třetí fáze Galvaniho Business Center společnosti Lindner a Slovenska Sporitelna Headquarter building developovaná společností Immocap.

Obdobně jako v Praze existuje i na Slovensku Bratislava Research Forum, podle jejich údajů dosahuje v centru města nájemné 18 eur/m2/měsíc, ve vnitřním městě 10 až 14 eur/ m2/měsíc a ve vnějším městě pak 8 až 12 eur/ m2/ měsíc. V roce 2007 však efektivní nájemné táhla dolů politika lídra trhu s kancelářskými prostory, společnosti HB Reavis, která pracovala s cenou i kolem osmi euro na metr čtvereční a měsíc.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video