Slůně i slunce. A zoo má miliony navíc | e15.cz

Slůně i slunce. A zoo má miliony navíc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní sezona je pro ostravskou zoo obzvlášť vydařená. Za utržené peníze chystá stavbu nových výběhů.

Návštěvnické rekordy letos láme ostravská zoo. Už nyní utržila za vstupné o sedmdesát procent více než za celý loňský rok. Důvodů zvýšeného zájmu je podle ředitele Petra Čolase několik. V první řadě se největším lákadlem stala malá sloní slečna Rashmi a další vzácná mláďata. „Poprvé se v Ostravě narodil gibon bělolící nebo pardál obláčkový,“ uvádí ředitel, který přesnou sumu tržeb nechtěl sdělit, jedná se však o miliony korun.
Nepřehlédnutelná jsou podle Čolase i mláďata ohroženého tygra ussurijského či velmi vzácného makaka lvího a kočkodanů Dianiných. Nicméně kromě atraktivity obyvatel zahrady těžilo zoo rovněž z příznivého počasí.
Dalším důvodem návštěvnických davů je fakt, že zoo prošla za posledních několik let velkou proměnou. Jen za poslední dva roky otevřela několik nových či opravených pavilonů a expozic.
„Jedná se o velký přírodní výběh pro medvědy a hulmany s názvem Čitván, který je unikátní nejen v Evropě. Jako atraktivní se jeví i expozice Na statku s domácími zvířaty,“ vyjmenovává ředitel.
Letos si díky zvýšeným tržbám mohla zoo dovolit spustit i velmi rozsáhlou reklamní kampaň. Největší v celé historii ostravské zoo. „Mohli jsme si dovolit rozšířit propagaci naší zoo i daleko za hranice kraje včetně Slovenska a Polska. A konečně si budeme moct dovolit provést řadu dlouho odkládaných potřebných oprav či úprav,“ říká Čolas.

Domov pro šimpanze

Přibudou nové naučné tabule, další lavičky, lehátka, rostliny a keře pro výsadbu v celém areálu. Vedení plánuje stavby a opravy dalších pavilonů. Na řadě je například šimpanzí rodinka. Pro ni vznikne přestavbou zavřeného pavilonu vodních ptáků velkolepé bydlení s názvem Pavilon evoluce.
„Na místě po zbouraných výbězích pro medvědy vybudujeme moderní expozice pro tučňáky a tuleně,“ slibuje ředitel. Z menších staveb pak zoo plánuje nové voliéry pro supy hnědé a orlosupy bradaté, před pavilonem Papua vyroste voliéra pro ptáky. Stejně tak se promění i samotný vstup do zoo.
„A stále nám chybí kamenná restaurace. Té by se návštěvníci měli v dohledné době dočkat. Bude součástí návštěvnického centra, které začneme stavět letos na podzim,“ říká Čolas.
Vedení zoo plánuje také zpestřit skladbu zvířat, co se týče druhů. K prudkému nárůstu počtu druhů i zvířat došlo při otevření nových expozic loni a předloni.
Na začátku roku 2009 žilo v zoo 305 druhů a zhruba patnáct set jedinců. Do konce téhož roku vzrostl počet druhů na více než 350 a počet jedinců téměř na tři tisíce.
„Takový nárůst nemá v historii zoo obdobu. Ve většině případů se jedná o druhy ve volné přírodě ohrožené,“ podotýká ředitel ostravské zoologické zahrady.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery