Snila o olympiádě, teď chce končit | E15.cz

Snila o olympiádě, teď chce končit

Nejlepší česká krasobruslařka Nella Simaová mluví o konci kariéry. Kvůli tomu, že nemohla na olympiádu do Vancouveru.

Přesto, že patří k nejlepším krasobruslařkám v Česku, uvažuje Nella Simaová o konci bruslařské kariéry. Brusle chce ve dvaadvaceti letech odložit kvůli tomu, že jí Český krasobruslařský svaz nedovolil letos v únoru odjet reprezentovat na olympijské hry do kanadského Vancouveru. „V Kanadě mohl startovat určitý počet krasobruslařek. Já byla jako první náhradnice. Měsíc před olympiádou jsem se posunula na volné místo a svaz mě mohl poslat. Jenže jsem v tom roce nezajala dobře mistrovství republiky, a to jim stačilo k tomu, aby mi Vancouver zatrhli. Přitom na olympiádě žádná česká krasobruslařka nestartovala,“ zlobí se i po tři čtvrtě roce Simaová.
A tak k největším letošním úspěchům řadí sympatická Ostravanka vystoupení na mistrovství Evropy. „Necením si ani tak výsledku jako toho, jak jsem zajela dobře krátký program. Dokonce jsem byla po prvních jízdách na desátém místě. Nakonec jsem skončila čtrnáctá, ale na tu desítku jsem měla,“ říká Simaová. Tento výsledek byl stejně nejlepší od mistrovství Evropy 1997, kdy Lenka Kulovaná skončila jedenáctá.

V Česku není lepší krasobruslařky

S bruslením začala Simaová ve čtyřech letech v Ostravě a největších úspěchů dosáhla pod trenérem Stanislavem Žídkem. „Tuším, že Nella asi skončí. Myslím, že krasobruslařský svaz udělal chybu, když Nellu nepustil do Vancouveru. Pánové ze svazu by si měli uvědomit, že když skončí Nella, tak nikoho lepšího v České republice nemají. V ženském krasobruslení je díra, která se odchodem Nelly ještě zvětší. Ať už jsme byli na mistrovství Evropy nebo světa, nikdy Nella neudělala ostudu,“ hovoří Žídek. Konec kariéry jeho svěřenkyně by ho velmi mrzel. „Občas jsme měli na tréninku dusno, ale to je normální. Těch hezčích okamžiků bylo ale více,“ říká Žídek.

V Angole tohle nikdo neumí

Dvojnásobná mistryně republiky z let 2007 a 2008 sezonu po olympiádě vynechala. Brusle ale neodložila. Jezdí v muzikálu Mrazík na ledě. „Musím přiznat, že mi zatím každodenní tréninky nechybí. Mám teď volnost, nikam nespěchám, nestresuju se a užívám si bruslení v Mrazíkovi,“ sděluje rodačka z Brna Simaová, která nezapře exotický původ. „Maminka je Češka, otec pochází z Angoly. Byla jsem tam ale jen jednou. Je to úplně jiný svět. Docela mi vadilo, že nikde není žádná tráva. Otec občas přijede do Česka. Když mě viděl poprvé na bruslích, byl překvapený. Tohle v Angole asi nikdo neumí,“ směje se Simaová. Pohledná dívka kromě bruslení studuje na ekonomické fakultě Vysoké školy Báňské. „Jestli ale zůstanu v oboru, nevím. Může se stát, že po škole odejdu do zahraničí a zkusím třeba tam nějakou revue,“ říká Simaová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!