Šťastná trefa starosty Palkovic | e15.cz

Šťastná trefa starosty Palkovic

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starostovi Palkovic Radimu Bačovi patří jeden z nejlepších dostihových koní v Česku, čtyřletý anglický plnokrevník Age of Jape.

Má jednoho z nejlepších českých koní, ale projet se na něm nemůže. Starosta Palkovic Radim Bača dobře ví, že je na něho moc těžký. Váží totiž dvakrát tolik jako francouzský žokej Jean Pierre Lopez. Toho si Bača vybral a najal, aby na hřbetě čtyřletého anglického plnokrevníka Age of Jape vyhrával dostihy. A třiačtyřicetiletý Lopez zadání plní. Společně s hřebcem jde od vítězství k vítězství. Výjimečný kůň, jenž vydělal několik milionů, je ustájený u proslulého trenéra dostihových koní Františka Holčáka ve Velkých Karlovicích v Beskydech.
„Posadit Baču na Japa je hloupý nápad,“ reaguje s úsměvem Holčák na nesmělou otázku Sedmičky, zda by přece jen nebylo možné vyfotit starostu Palkovic na jeho koni. „Takoví koně jako on se rodí jednou za sto let. Má pravé dostihové srdce. Musíme s ním zacházet maximálně citlivě, jinak by z něho nic nebylo,“ říká trenér, který ve své stáji připravil mnoho vítězů Velké pardubické, Českého derby a dalších prestižních dostihů.

Autobusy plné fanoušků

Ve stáji ve Velkých Karlovicích voní seno a oves. Kolem ušlechtilých koní se točí štíhlé ošetřovatelky a žokejky zároveň, které zvířata opatrují a také projíždějí. „V zimě mohou holky trochu ztloustnout, ale během sezony se musí přísně držet. Já jsem skončil jako žokej po dvou letech, protože jsem přibral,“ přiznává Holčák. Mezi závodními hřebci a kobylami běhají vypasené kočky s dokonalou srstí. Jediný z koňů, Age of Jape, má na těle speciální přikrývku. Když bude v dobré kondici, pojede ještě na konci listopadu poslední italský závod sezony. Majitel může svého hřebce jen pohladit, dát mu mrkev a hlavně platit za vše možné. Na rozdíl od mnohých jiných koní, které si Radim Bača v životě pořídil, se mu to ale vyplácí. „Například v roce 2008 jsem přišel o tři koně. Jeden si při závodě zlomil nohu, druhý si zlomil vaz. Další kobyla uhynula při porodu,“ vypráví Bača.
Hřebec jménem Age of Jape je však v plné síle. Za svou závodní kariéru jedenáctkrát vyhrál, jen dvakrát byl druhý. Letos vyhrál například prestižní závod sezóny Velkou cenu Slovenska. Jeho fenomén podtrhují fanoušci z Palkovic a Velkých Karlovic. Účastníkům dostihů ukazují, že to nemusí být jen událost pro dobře oblečené snoby, ale také pro nadšené vesničany, kteří přijeli fandit. „Pražáci se z toho mohli pominout, když se v Chuchli objevily dva autobusy našich fanoušků s oranžovými čapkami a transparentem. Když jsme vyhráli, nestačili se divit,“ vypráví Bača.

Šampión za herky

To, jak se Age of Jape dostal do jeho rukou, je složitá historie. Usiloval o něho i mnohonásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Ten letos těsně porazil jezdce na koni ze stáje syna Františka Holčáka Radka, jenž je také úspěšným trenérem dostihových koní.
„Jeden majitel z Brna mi svěřil úkol, ať pro něho koupím jednoho z nejlepších koní v Polsku. Jel jsem tedy na aukci. O Age of Jape se mnou licitoval Josef Váňa. Řekl jsem mu rovnou, že ho přebiju. Získali jsme koně nakonec za padesát tisíc eur,“ vypráví Holčák. Byl to tehdy dvouletý hřebec, měl za sebou dvě vítězství. „Cítil jsem, že v něm něco je. Byl jsem šťastný, že jsme ho získali. Majitel, pro kterého jsem ho kupoval, však pak řekl, že si ho nemůže dovolit,“ líčí Holčák. Nabízel tedy koně dalším lidem. „Jeden tvrdil, že to bude nějaký žebrák, když je jen za padesát tisíc éček,“ vzpomíná trenér. Nakonec se domluvil s Radimem Bačou z Palkovic. Ti, kteří ho odmítli, časem zelenali závistí, když Age of Jape porážel jejich koně, za které dali i dvě stě tisíc eur.
Radim Bača má ke koním blízko od dětství. Jeho děda s nimi obchodoval. Druhý s nimi pracoval na poli. „Mít koně byl můj sen. Prvního dostihového koně jsem vyměnil v devadesátých letech za pár pytlů ovsa. Byl z JZD Slušovice. Neměli tam ani na krmivo. Koně tehdy nikdo nechtěl. Ten náš však už nemohl závodit, vypadávala mu kyčel. Tak jsme na něm vozili děcka. Pak přišli další koně,“ vypráví Bača.
Zlomový byl rok 2008, kdy o tři koně přišel. „Myslel jsem, že se už skončím. Pak náš Terebecz vyhrál v Itálii. A když přišla nabídka od Holčáka, prodal jsem všechny staré herky, dohromady asi třináct koní, a koupil Age of Jape,“ vypráví starosta Bača.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video