Stavby zábavního průmyslu přinášejí fantazii mírou vrchovatou | E15.cz

Stavby zábavního průmyslu přinášejí fantazii mírou vrchovatou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oblé tvary i ostré úhly, kosmické materiály stejně jako beton nebo přírodniny z portfolia našich předků, vše je v moderní architektuře dovoleno. Hravost a nadsázka jsou adekvátním tvaroslovím, zejména pokud se jedná o stavby zábavního průmyslu. Světoví architekti vrhají stavby jako hrací kostky po všech kontinentech.

#####Trojrozměrný komiks

Jak se v posledních letech stává tradicí, centrum extravagantní architektury se přesouvá na Dálný východ. Asijský gigant s důkladností sobě vlastní ukazuje světu, že s divy světa neskončil Velkou čínskou zdí. Na umění povýšená původně pokleslá zábava pro teenagery získá v čínském městě Hangzhou během příštích dvou let nový futuristický stánek z dílny nizozemského studia MVDR. V šestimilionové metropoli položené 180 kilometrů západně od Šanghaje vyroste urbanistický komplex čítající na pozemku 13 tisíc metrů čtverečních Muzeum komiksu a animace s okolními parky, náměstím s výstavním centrem a vodní plochou oživenou malými ostrovy.

Osm bílých bublin evokujících komiksový žánr tvoří vnitřně propojený prstenec umožňující krátké prohlídkové trasy, samostatné návštěvy jednotlivých objektů či průchod celým okruhem. Každá z bublin ukrývá jeden tematický celek: z piazzy návštěvníci vstupují do lobby, odkud mohou pokračovat do výstavní části s velkými obrazovkami na oblých stěnách, které diváci sledují z v prostoru zavěšených ramp, a dále do interaktivního bloku, kde vybavení nabízí možnost experimentovat s různými animačními technikami. V kruhové linii následuje knihovna s mnoha tisíci komiksových výtisků, v největším z objektů najdou zájemci tři kinosály fungující také jako divadlo, posléze mohou ukončit trasu v senátu podobné bublině věnované vzdělávání. Efektní tvar budovy zvýrazňuje bílá betonová fasáda, která reliéfním zpracováním podle návrhů amsterdamského grafického designéra Jonge Meesterse odkazuje k čínskému porcelánu.

Monochromatickou barevnost narušují růžová okna, k nimž se v noci přidávají texty promítané do bublin a doslovně naplňují svoji dvourozměrnou žánrovou inspiraci. Zvolený tvar muzea však není pouhou hříčkou v rukou architektů. Jak je dobrým zvykem světoznámého studia MVDR již od založení roku 1993, snaha o ekologickou udržitelnost proniká i do nejpodivuhodnějších plodů jeho fantazie. Organický tvar má lépe odolávat místním silným povětrnostním vlivům a současně snižovat potřebu vzduchové ventilace. Konstrukce „box in box“ navíc dovoluje snadněji udržovat různé podmínky v jednotlivých částech budovy, a tím snižuje její energetickou náročnost. Na reálnou podobu stavby se můžeme těšit už v roce 2013.

www.mvdr.nl

#####Olympiáda v čínském stylu

Další ze zvučných jmen světové architektury otiskne své losangeleské stopy tentokrát ve východní části Číny. Sedmimilionové město Shenyang bude v roce 2013 hostit Lidové sportovní hry, národní čínskou obdobu olympijských her. V soutěži o návrh reprezentativního sportovního centra se utkali architekti z celého světa. Vítězství si odnesl Tom Wiscombe z amerického Emergent s projektem komplexu sportovišť, jemuž vévodí stadion zastřešený membráně mnohavrstevnou ETFE fólií na hliníkové konstrukci. Je natolik lehká, že oproti klasickému sklu vyžaduje jen minimální nosnou podporu. Neprůhledné části střechy budou tvořit aluminiové desky s tenkým filmem solárních technologií. Architekt Wiscomb nezapře své začátky v Goddardově centru pro vesmírné lety v NASA i mnohaletou praxi u rakouských novátorů Coop Himmelblau.

Objekt schovaný pod příkrovem balancujícím na pomezí krystalické drúzy a buněčné struktury listů obsahuje plochu 70 na 40 metrů určenou pro zápasy, utkání NBA, bruslařskou exhibici i rockové koncerty. Budova přirozeně zakončuje komplex uměle vytvořené krajiny pojímající hřiště na volejbal, fotbal, tenis i badminton, z něhož se zpola skrytý pod terasami s plochami sportovišť vynořuje také bazén. Komplex o celkové rozloze 123 tisíc metrů čtverečních, který tvoří přirozenou spojnici mezi přírodním parkem Zhongshan a městskou zástavbou, samozřejmě počítá i s nesportovním vyžitím, tedy restauracemi, kavárnou a výtvarnou galerií dokončenými nejpozději do začátku her roku 2013.

www.emergentarchitecture.com

#####Ve stínu červených skal

Devítimilionový jihočínský Shenzhen vzal městský urbanismus pevně do rukou. Na jeho půdě se střídají architekti z celého světa a unikátní stavby tu rostou jako houby po dešti, za všechny například letiště od studia Massimiliano and Doriana Fuksas Architects nebo konferenční centrum Coop Himmelblau. Nizozemský ateliér Mencanoo zvítězil v soutěži o design rozsáhlého kulturního centra s muzeem umění, vědy, centrem mládeže a neobvykle velkým knihkupectvím, jež zabere neuvěřitelných 25 tisíc metrů čtverečních z celkových 83 500 metrů čtverečních užitné plochy komplexu. Projekt architektů z Delftu přestaví současný park Longcheng na náměstí se zahradami a podélnou budovou z červeného skla zasazenou na jeho okraj.

Stavba tvořená řadou pěti objektů připomínajících hřeben červených podemletých skal zjemňuje dosavadní prudký přechod mezi obytnou vysokopodlažní zástavbou, vedlejším parkem a přiléhající obchodní čtvrtí. Od příležitostí k zábavě, vzdělávání a odpočinku si autoři slibují lepší identifikaci obyvatel s místem, kde žijí. K přirozené cirkulaci lidí poslouží průchody vytvořené u kořenů k sobě nakloněných objektů a mosty propojující dvě z budov přímo s obytnými bloky. K oživení čtvrti mají napomoci kavárny a restaurace otevřené do venkovního prostoru i výstavy pod širým nebem. Tvůrci si dali záležet na tom, aby místním obyvatelům připravili do roku 2014 svůdné prostředí k pohodlnému životu.

www.mencanoo.nl

#####Slaměné divadlo NO99

Prchavou novinkou letošní sezony se stalo slaměné divadlo NO99 estonského studia Salto Architects tvořené jednoduchým hranolem s nápaditým chvostem přístupového schodiště. Na pozemku v centru Tallinnu, kde dříve stála jedna z nejchráněnějších barokních pevností, sloužící jako uzavřená odpočinková zóna námořnictva, se na místě bývalého letního divadla uhnízdil experimentální objekt. Černým sprejem nastříkané balíky slámy zpevněné trámovým konstrukčním systémem tvoří stěny NO99, které u příležitosti zvolení Tallinnu Evropským hlavním městem kultury hostí od května do října 2011 speciální program.

„Budova“ o 440 metrech čtverečních se stala pokusným pilotním projektem, kterým se tallinnská radnice po dvaceti letech od odchodu sovětských vojsk a několika nezdařených developerských projektech znovu pokouší oživit mrtvou zónu uprostřed města. K divadlu se pro větší atraktivitu přidružilo množství letních atrakcí, jež mají nalákat návštěvníky do objektu maximálně využívajícího výraznou haptickou strukturu přírodního materiálu. Pomíjivost nezvyklého stavebního materiálu plně koresponduje s krátkodobým využitím scény a zároveň dovoluje svým tvůrcům popustit uzdu fantazii.

www.salto.ee

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video