Sto let mosteckého divadla na fotce

Výstava Viděno osmi představuje fotografy mostecké scény. Její vernisáží začaly oslavy stého výročí.

V září sfouknou divadelníci sto svíček na dortu, který bude symbolizovat jubileum otevření historické divadelní budovy ve starém Mostě. První svíčkou byla páteční vernisáž výstavy představující tvorbu jejich fotografů.
Lidé si ve foyer nového divadla mohou prohlédnout i unikátní snímky z počátku minulého století. Tehdy se v Mostě hrálo divadlo převážně německé. Výjimkou byly měsíce na počátku či na konci divadelních sezon, kdy v Mostě pravidelně hostovaly české soubory. A to nejčastěji z Pardubic, Olomouce a Českých Budějovic. „Bohužel, nevíme, kdo je fotil. Ani o jaké jde představení. Při srovnání s novějšími fotkami ale lidé jasně vidí, jak se divadelní fotografie mění,“ upozorňuje autor výstavy Vlastimil Novák.
Divadelní fotografie je ovlivněná i vývojem techniky. „V úplném počátku byla fotografie statická, i umělecky aranžovaná. Pak se začalo fotit víc akce. Fotografové chtěli navždy zachytit i náladu hry. Teď, když každý fotí na digitál, může udělat nepřeberné množství záběrů,“ vysvětluje Novák a podotýká, že až čas ukáže, jestli je tohle správný směr a přinese to do divadelní fotografie novou estetiku.
Stovkami snímků v archivu mosteckého divadla se probíral už mnohokrát a osobně zná i většinu divadelních fotografů. „Až na Jaromíra Svobodu. Jinak jsem všechny poznal, bohužel, někteří už nežijí. A ti co ano, jsou mí kamarádi,“ pochvaluje si dramaturg.
Když se nazkouší nová hra a je potřeba vše nafotit, jako dramaturg do práce fotografům nemluví. „Jsou natolik zkušení, že to podstatné jim nikdy neunikne. Všichni jsou totiž přesvědčením divadelníci a například Karel Meister je původně vystudovaný herec,“ říká Novák.
Kromě obrázků Jaromíra Svobody jsou v divadle k vidění snímky Jiřího Baláše, Karla Meistera či Luďka Prošky, Miroslava Tůmy, Ladislava Šeinera i Jaroslava Kroužka a Ibry Ibramoviče, který fotí pro Divadlo rozmanitostí.
Současná výstava Viděno osmi bude zdobit prostory mosteckého divadla ještě v únoru. Pak ji na další dva měsíce nahradí výstava nazvaná Prostor a kostým. Jejím úkolem bude návštěvníkům představit práci divadelních výtvarníků na mosteckých jevištích v období let 1952 až 2010.
V květnu a červnu se mohou Mostečané těšit na Pohledy za oponu, kdy jim umělecko-techničtí pracovníci pomocí fotoreportáže poodhalí chod divadla, který je divákům skrytý. Jak jinak, než za oponou.

Kniha i dokument

Tuto fotoreportáž doplní i dokument o historii mosteckého divadelnictví. „Až dokončím výstavu, začneme natáčet. O prázdninách, až tu bude klid, to pak celé sestříhám,“ slíbil ještě před vernisáží výstavy Viděno osmi Vlastimil Novák.
Série výstav a komorních besedních pořadů vyvrcholí již zmíněnými podzimními slavnostmi, kdy divadelníci zároveň pokřtí knihu o divadelnictví v Mostě. A diváci se už nyní mohou těšit na slavnostní premiéru českého muzikálu Noc na Karlštejně, kterou doplní poslední výstava spojená se stým výročím. Tentokrát se zaměří na divadelní režiséry a herce, kteří excelovali na mosteckých jevištích, opět v rozmezí let 1952 až 2010.