Stopa k loupežím míří do Budějovic | E15.cz

Stopa k loupežím míří do Budějovic

Po pěti letech od uloupení pětatřiceti milionů korun v Jindřichově Hradci sledují detektivové novou stopu. Je z Budějovicka.

Tři roky sedí ve vězení za loupež pětatřiceti milionů v Jindřichově Hradci dva bývalí pracovníci bezpečnostní agentury. Peníze se nikdy nenašly. Detektivové teď prověřují jinou verzi: scénář mají na svědomí lidé, kteří stále chodí na svobodě a podíleli se také na přepadení pancéřovaného auta s penězi u Ševětína na Budějovicku v říjnu 2007.
Opakuje to i jeden z odsouzených, osmapadesátiletý Václav Founě, toho času ve věznici v Příbrami. Za spolupachatelství dostal sedm a půl roku. Na jeho žádost se bude soud zabývat návrhem na nový proces. Sedmičce to potvrdil předseda senátu Daniel Prouza, který dva zaměstnance agentury Agency of Security Fenix poslal v roce 2008 za mříže. Podle něj odsouzení své přepadení fingovali a miliony někam ukryli. Nejspíše s komplicem, kterého ale policisté nikdy nenašli.
Kriminalisté si myslí, že loupeže v Jindřichově Hradci a u Ševětína jsou si podobné. Mohli je plánovat stejní lidé, kteří měli blízko k ochrance. „Prověřujeme verzi, že obě přepadení mají mnoho společného,“ potvrdil jeden z kriminalistů.
Na rozdíl od hradeckého případu nemají zatím policisté pachatele ševětínské loupeže. Tam lupiči přepadli a odzbrojili posádku auta přímo na silnici první třídy. Vůz převážející tržby do Prahy zastavil kvůli poruše zrovna v místě, kde skupinka čekala. Ochranku spoutala a s penězi odjela. Také tady ochranka porušila předpisy. Například tím, že zastavila a otevřela dveře. Zloději museli dobře znát podrobnosti transportu.
Pokud soud znovu obnoví kauzu z Jindřichova Hradce, bude se muset zabývat i jmény, které kolem případu ohlásil Václav Founě. „Deset let jsem poctivě dělal v agentuře. Skuteční pachatelé na mě připravili léčku. Chci detektor lži,“ napsal Founě Sedmičce.
Muž tvrdí, že za vším je jeho řidič, který byl v agentuře nový. Také on je ve vězení. Měl styky na lidi, jež ho ještě rok a půl po loupeži vydírali. Jejich odposlechy dokumentovala policie. Jeden z nich si krátce po přepadení otevřel luxusní kavárnu v českobudějovické Kněžské ulici. V těchto dnech je podnik na prodej. Spolumajitelka kavárny potvrdila, že ji koupila před půl rokem od muže jmenovaného Founěm.
Founě se domnívá, že pětatřicet milionů v použitých bankovkách se „vypralo“ přes tento podnik, nebo zmizelo v zahraničí. V dopisech také popisuje špatnou práci soudců. Během trestu se s ním manželka rozvedla a znovu se vdala. Pokusil se o sebevraždu. Oba obžalované z hradecké loupeže soudci uznali vinnými. Zároveň však připustili, že v případu jsou nejasnosti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!