Světové architektuře nechybí vtip i notná dávka invence | E15.cz

Světové architektuře nechybí vtip i notná dávka invence

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co nového chystají architekti světových jmen za dveřmi svých studií od Číny po Londýn? Mnoho staveb se pyšní přívlastkem začínajícím předponou nej-. Ať už se jedná o nejvyšší budovu Evropy, nejmodernější terminál zaoceánských parníků, nebo největší přístavbu Louvru, nikdy tu nechybí vtip a notná dávka invence.

Co nového chystají architekti světových jmen za dveřmi svých studií od Číny po Londýn? Mnoho staveb se pyšní přívlastkem začínajícím předponou nej-. Ať už se jedná o nejvyšší budovu Evropy, nejmodernější terminál zaoceánských parníků, nebo největší přístavbu Louvru, nikdy tu nechybí vtip a notná dávka invence.

#####Křišťálový střep Renza Piana

Začátkem příštího roku vyroste v londýnské čtvrti Southwark nejvyšší budova Evropy. Již dnes se drápe do mraků její betonový skelet obsahující 44 výtahů a centrální konstrukci pro 305 metrů vysokou budovu. Podle stavebního plánu se v květnu 2012 budova s příznačným názvem Shard (střep) obleče do skleněného pláště dvojité pasivní fasády, která má odrážet světlo a proměnlivou náladu ročních období. K ostrému tvaru budovy tvořené osmi střepy prý inspirovaly slavného italského architekta, známého především pro jeho Centre Pompidou v Paříži, lodní stěžně dávného přístavu na řece Temži.

Mrakodrap totiž od roku 2009 vzniká přímo na břehu řeky v centru britské metropole a spolu se 17patrovou kancelářskou budovou The Place, obnoveným vlakovým i autobusovým nádražím London Bridge Station, stáním pro taxi a centrální piazzou utvoří staronovou čtvrť jménem London Bridge Quarter. Může teď přes řeku komunikovat se svým menším bratříčkem od Normana Fostera, pouhých 180 metrů vysokou „Okurkou“. Štíhlá budova s 87 patry poskytne klasicky rozvržené útočiště luxusním kancelářím, restauracím, pětihvězdičkovému hotelu Shangri-La s celým patrem věnovaným lázním a 13 pater velmi drahých apartmánů.

Poslední čtyři podlaží nabídnou očekávanému milionu návštěvníků ročně 360stupňový výhled nejen na Londýn, ale i do jeho širokého okolí. Prý bude možno dohlédnout až do vzdálenosti šedesáti pěti kilometrů. Mezi jednotlivými střepy fasády umístil Renzo Piano průduchy zajišťující přirozenou ventilaci. Tvoří propojení s venkovním prostředím, které tak často chybí v hermeticky uzavřených budovách. (www.rpbw.com)

#####New York podle Gehryho

[file:10499:small:right]

Frank O. Gehry, spoluautor Tančícího domu na pražském nábřeží, tentokrát roztančil Newyorčany v sousedství Brooklynského mostu na Manhattanu. Jak je pro světoznámého architekta typické, dokonce i svůj první mrakodrap o výšce 265 metrů pokryl rozvlněnou fasádou z odlehčených kovových plátů. Tentokrát přiznává inspiraci drapériemi italského barokního sochaře Giana Lorenza Berniniho. Multifunkční budova skrývá pod dynamickým pláštěm 900 bytových jednotek s unikátním vybavením a servisem, jež jsou od prvních měsíců letošního roku připraveny pro nové nájemníky. Které z bytových družstev se může pochlubit vlastním bazénem a lázněmi s celoproskleným výhledem na město v 7. patře, zatímco sousedé mohou pořádat barbecue na terasách o patro níže?

K dispozici na objednávku jsou i luxusní jídelna a slavnostní hala s pianem, kde mohou obyvatelé apartmánů pořádat rodinné oslavy či večírky s přáteli – to vše s výhledem do zelených korun stromů City Hall Parku. K pohodlí „vertikálního města“ slouží také základní škola pro 600 studentů (je postaráno i o předškoláky) a nemocnice New York Downtown Hospital, která završuje komplexní péči o jeho obyvatele. Téměř by nemuseli opustit vlnící se zdi tří na sobě naskládaných zužujících se bloků. Byla by to škoda, protože v těsné blízkosti nejvyšší obytné budovy New Yorku vznikla dvě náměstí plná lákavých obchodních center.

Všech 76 pater na adrese 8 Spruce Street nese otisk svého tvůrce, především interiéry rezidenčních prostor, ale také lobby budovy či jejích relaxačních pater vycházejí z návrhů architekta. Jednotný design detailů, jakými jsou například podlahy z bílého dubu, kliky vstupních dveří i veškeré povrchy vznikající z organických forem dodávají komplexu ráz s nálepkou „svět podle Gehryho“. (www.newyorkbygehry.com)

#####1000 a 1 noc v Louvru

Létající koberec z arabských pohádek přistane v příštím roce na jednom z jižních nádvoří pařížského Louvru postavených v neoklasicistním stylu. Jedno z největších světových muzeí zastřeší symbolicky zvlněnou střechou tvořenou skleněnými disky na dva tisíce exponátů sbírky islámského umění. Před šesti lety navrhli architekti Mario Bellini a Rudy Ricciotti budovu s devadesátitunovou ocelovou konstrukcí, jejíž spodní podlaží je zapuštěno do země, nad kterým se klene přízemní část – obojí o celkové ploše 4610 metrů čtverečních.

Největší zásah do architektonického konceptu muzea od dob skleněné pyramidy, která vznikla v roce 1989 podle návrhu newyorského architekta Ieoh Ming Pei, z velké části financoval saúdský princ Waleed bin Talal. Jeho dar za velké slávy a přítomnosti tehdejšího ministra kultury přijal prezident Louvru Henri Loyrette jako výraz a zástavu dobré vůle v oblasti francouzsko-islámských vztahů. Původní datum dokončení budovy bylo stanoveno na rok 2009, avšak práce postupně posouvaly termín rok za rokem, takže s největší pravděpodobností zhlédnou návštěvníci novou expozici až roku 2012. (www.mariobellini.com)

#####Sir Foster v Hongkongu

Britský sedmdesátník ozdobený šlechtickým titulem za zásluhy v oblasti architektury, sir Norman Foster, je stále v kondici. Udržuje vysoké tempo ve všech pobočkách Foster + Partners roztroušených po celém světě. Kromě letos dokončené bankovní centrály BMCE v Maroku, první stavby pod hlavičkou anglického šlechtice na africkém kontinentu, začala v tomto roce společnost s výstavbou další bankovní centrály v Číně, stanice prvního rychlovlaku v Saúdské Arábii a s revitalizací Convention Center ve Washingtonu. K počinům prvního pololetí letošního roku přibylo v dubnu i položení základního kamene další z unikátních staveb F+P – lodního přístavu Kai Tak v Hongkongu.

Nový terminál vzniká v jihozápadním cípu bývalého letiště a tvoří tak zcela novou bránu do města s výhledem na Hongkong i Kowloon. Hliníkovými panely pokrytá budova s podlouhlým oválným tvarem evokující zaoceánské parníky nemíní sloužit pouze k odbavení 8400 pasažérů a 1200 členů posádky, což je její maximální kapacita. Promenáda, která prochází celým prostorem a otevírá se do střešní zahrady, má fungovat i jako místo odpočinku. Otevřená i chráněná prostranství budou skýtat útočiště pro piknik s rodinou či přáteli, ale také pro formálnější akce, jako jsou svatby nebo různé bankety. Hala o celkové délce 675 metrů se může rázem proměnit v prostor pro kulturní akce, představení nebo ve výstavní galerii.

Třípodlažní budova s betonovou konstrukcí by tak měla být schopna celoročního polyfunkčního využití za vydatné podpory velkého množství restaurací a obchodů. Foster + Partners již od 70. let minulého století pečlivě dbají na dopad svých staveb na životní prostředí. V únoru letošního roku učinili v tomto směru další krok, když do svých řad integrovali tým inženýrů specializovaný na udržitelnost architektury. Proto i terminál Kai Tak bude patřit ke stavbám čerpajícím energie z obnovitelných zdrojů a bude využívat například dešťovou vodu k ochlazování. (www.fosterandpartners.com)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video