Tim Cook v otevřeném dopise: Pomohli jsme ekonomice a toto je odměna? | E15.cz

Tim Cook v otevřeném dopise: Pomohli jsme ekonomice a toto je odměna?

Tim Cook v otevřeném dopise: Pomohli jsme ekonomice a toto je odměna?
Šéf Applu Tim Cook
• 
ZDROJ: ČTK

Živě.cz
Jakub Čížek

Výkonný ředitel Applu Tim Cook otevřeným dopisem zareagoval na úterní rozhodnutí Evropské komise, která fakticky nařídila irským úřadům, aby po tamní evropské centrále jablečné společnosti požadovaly doplatit 13 miliard eur na daních. Ty firma díky dohodě s Irskem nemusela platit výměnou za investice v regionu.

Cook v úvodu poukazuje na skutečnost, že když Apple na podzim roku 1980 vstoupil do chudého Irska, pomohl nastartovat ekonomiku v Corku a Dublinu. Zatímco na počátku zde zaměstnával šedesát pracovníků, dnes jich je přes šest tisíc.

Díky úspěchu jablečné společnosti pak dal Apple práci a zakázky více než 1,5 milionu Evropanů, kteří buď pracují přímo pro něj a jeho dodavatele, anebo vyvíjejí komerční aplikace pro Apps Store.

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Cook: Sankce je neuvážená a v rozporu s irským právem

Oznámené sankce ze strany EK jsou tedy podle Cooka neuvážené a údajně v rozporu s irským právem. Nutno však podotknout, že unijní právo na ochranu hospodářské soutěže je tomu irskému přirozeně nadřazené. Komisi přitom nevadí investiční pobídky Irska jako takové, ale selekce – na tak dobré daňové zvýhodnění jako Apple totiž mnozí ostatní nedosáhli, což je podstatou stížnosti.

Podle Tima Cooka se však nyní může cítit v nejistotě každá nadnárodní korporace operující v Evropě, která se díky své velikosti těší nadstandardní podpoře ze strany státu, kde se usadila. Irsko a Iry ale zároveň ujistil, že firma ze země neodejde.

Evropa si došlápne na daňové úniky, Britové budou stíhat účetní a poradce

Apple se v každém případě odvolá a doufá, že nové rozhodnutí to předchozí zvrátí. Nutno však podotknout, že odvolání je standardní procedura a nakonec všichni vždy zaplatili – v minulosti třeba Microsoft a Intel. Na stranu druhou, postih v podobné výši je v případě technologických firem novinkou a mnohonásobně vyšší, než klasické pokuty, které uděluje Komise a řídí se jasnými pravidly (procenta z ročních obratů společností). I proto mohl požadavek na doplatek daní dosáhnout tak astronomické výše. Ostatně z 13 miliard eur by na celý rok vyžilo hned několik klíčových českých ministerstev.

Článek vyšel na webu Živě.cz

Autor: Živě.cz, Jakub Čížek
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!