Titanzinek na střeše či fasádě ocení hlavně fajnšmekři | E15.cz

Titanzinek na střeše či fasádě ocení hlavně fajnšmekři

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Židovské muzeum v Berlíně, Muzeum dopravy v Glasgow či budova Vitra Design ve Weilu. Stavby proslulých architektů Daniela Libeskinda, ZahyHadida Franka Gehryho spojuje kromě vysoké kulturní hodnotytakémateriál použitý na střešní krytiny a fasády: titanzinek.Díky tvárnosti a technologii předzvětrá jej stále častěji volí i běžnídomácí investoři pro své rodinné domy.

V západní Evropě, zejména v německy mluvících zemícha Francii, patří titanzinek k tradičním materiálům pro pokrývání střech, řešení fasád i realizaci okapových systémů. Takzvaný hutní zinek použil již v osmnáctém století slavný architekt Carl Friedrich Schinkel.Soudobé stavebnictví a architektura dnes zdůrazňují kromě odolnosti a tvůrčích možností také rychlost výstavby a ekologickou udržitelnost. Díky tomu je titanzinek atraktivní stavební materiál i dnes, a pravděpodobně jím bude i v budoucnu. Je totiž považován za vůbec nejekologičtější materiál na střešní krytiny a okapový systém díky své nízké energetické náročnosti při výrobě, kdy se taví při výrazně nižší teplotě než ostatní materiály. Je navíc téměř ze 100 % recyklovatelný, přičemžjeho životnost je srovnatelnás měděnými prvky, ovšem cenově je výraznědostupnější.

Architekti oceňují tvárnost, řemeslníci zpracovatelnost

Jedinečný povrch se hodí k modernímu konceptu a zároveň působí ušlechtilým dojmem, tvrdí o titanzinku architekt Pavel Mudruňka.Investor zase může ocenit osobitý vzhled střechy, jak dokládá Tomáš Zdeňka z Pardubic: Prohlédli jsme si se ženou různé fasády z titanzinku. Neobyčejný vzhled nás hned uchvátil. Dosud jsem nikde v sousedství podobný objekt neviděl.“A za realizační firmy hovoří majitel společnosti Pavel Topinka - Klempo: „Jako řemeslník na něm oceňuji především dobrou zpracovatelnost a možnost pájení, pokud se vyskytne detail, kde nelze krytinu falcovat. Chci jít v řemesle tím směrem, kde je vidět ruční práce.“

Patina není jen na ozdobu. Chrání před korozí a mechem

Kvalitní titanzinek je tvárný, a proto umožňujerealizovat originální, mnohdy až odvážné vize architektů. Díky technologii předzvětrávání je navíc schopen vytvořit na povrchu elegantní patinu, která je zároveň i doživotní ochranou před korozí a povětrnostními vlivy,“ uvedla Markéta Martinková, jednatelka české dceřiné společnosti firmy Rheinzink, která se výrobou titanzinku zabývá.Právě výrobce Rheinzink, jehož centrála sídlí v Německu,vyrábí titanzinkovou krytinu a okapové systémy již půlstoletí.

Autor: red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.