Podíl hypotékou financovaného bydlení v Praze překonal rekord | E15.cz

Podíl hypotékou financovaného bydlení v Praze překonal rekord

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podíl klientů, kteří loni financovali nové bydlení v Praze hypotékou, se pohyboval mezi 50 a 60 procenty, což byla rekordní úroveň. Meziročně se jejich počet zvýšil až o čtvrtinu. Vyplývá to z ankety mezi pražskými developery. Letos podle nich podíl bytů na hypotéku neporoste, měl by ale zůstat nadpoloviční.

Nových bytů se v Praze loni prodalo 6650, meziročně asi o sedm procent více. Jejich průměrná cena se zvýšila o 19,5 procenta na 71 567 korun za metr čtvereční, vyplývá ze společných údajů Central Group, Trigemy a Skanska Reality. Central Group prodal 1243 nových bytů, Finep 658, Skanska Reality 450, YIT 400, Daramis 350, Trigema kolem 150 bytů a Ekospol zhruba 400.

"Počet klientů, kteří loni financovali nákup bytu hypotékou, v naší firmě vzrostl o čtvrtinu. Celkem jsme pro své klienty loni sjednali přes 620 hypoték. Úvěrem nové bydlení hradila polovina klientů. Ještě před třemi lety přitom financování hypotékou tvořilo asi třetinu nákupů nových bytů," uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Razantní růst zájmu o hypotéky byl podle ní jednoznačně způsoben rekordně nízkou sazbou. Průměr trhu podle údaje Fincentrum Hypoindex klesl loni v listopadu a prosinci až na 1,77 procenta. "Doba levných hypoték ale nenávratně končí a letošní rok tak již podobně vysoký podíl financování hypotékou nelze očekávat," doplnila Tomášková.

Podle Fincentra Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla na 1,82 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

Polovinu bytů na hypotéku prodal loni rovněž Ekospol. "Oproti roku 2015 přibylo klientů s hypotékou zhruba pět procent. Banky hypotéky na přelomu roku zdražily a zpřísnila se i kritéria pro jejich poskytování. Proto si myslím, že loňský růst nezopakujeme a podíl klientů s hypotékou se ustálí okolo hranice 50 procent," doplnil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

U Trigemy loni vzrostl podíl hypoték na nových bytech na 56 procent. "Zvýšený zájem jsme zaznamenali zejména koncem loňského roku v souvislosti s avizovaným zpřísněním podmínek pro jejich poskytování," sdělil obchodní ředitel Trigemy Petr Pospíšil.

Česká národní banka (ČNB) již od loňského října doporučila hypotečním bankám neposkytovat stoprocentní úvěry. Od letošního dubna by banky podle ČNB měly poskytovat maximálně 90procentní úvěry. Úvěry nad 80 procent hodnoty zástavy by navíc měly tvořit maximálně 15 procent portfolia. "Zájem o hypotéky však bude dál vysoký, úrokové míry zůstávají na atraktivní úrovni," dodal Pospíšil.

Finep měl podíl klientů s hypotékami u nových bytů 55 procent, meziročně se zvýšil o tři procentní body. Finanční ředitel skupiny Finep Štěpán Havlas pro letošní rok žádnou výraznou změnu neočekává. U realitní kanceláře Maxima Reality ze skupiny Finep se při prodeji starších bytů podíl hypoték dostal až na 65 procent.

"V loňském roce hradilo svůj byt hypotékou 78 procent našich klientů. V letošním roce, pokud budou banky důsledně dodržovat doporučení ČNB, což zatím nevíme, předpokládám mírný pokles o tři až pět procent," dodal výkonný ředitel Daramisu Martin Vachek.

Podle ministerstva pro místní rozvoj poskytly tuzemské banky vloni lidem rekordních 112 tisíc hypoték za 218,3 miliardy korun. V roce 2015 daly 102 tisíc hypoték za 184,3 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.