Tři náměstí, tři proměny. Centrum Liberce se po letech převlékne | e15.cz

Tři náměstí, tři proměny. Centrum Liberce se po letech převlékne

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před libereckou radnici se po pětaosmdesáti letech vrátí Neptunova kašna. Soukenné a Nerudovo náměstí se zazelenají a zmizí z nich auta.

Do historie Liberce se výrazným písmem zapíše proměna tří hlavních náměstí ve městě. Benešova, Soukenného a Nerudova. První dvě se promění ještě letos, třetí čeká přestavba za rok. Po letech se tak opět změní tvář dolního i horního centra města. „Práce na náměstí Dr. Edvarda Beneše mají skončit letos v červenci a na řadu přijde letos i Soukenné náměstí. Úpravy Nerudova náměstí začnou v únoru příštího roku,“ vyjmenovává náměstek primátora Liberce František Hruša.

Návrat po letech

Největší změna se odehraje před radnicí. Vrátí se tam kašna s Neptunem opírajícím se o trojzubec. Muselo uplynout dlouhých osmdesát čtyři let, aby se kamenné dílo Adalberta Linkeho z Jítravy dostalo zpět na místo, pro které bylo původně vytvořeno. Jeho osud byl v průběhu let pohnutý. V roce 1923, kdy Linke zakázku na kašnu získal, se inspiroval vzory barokních kašen ze 17. a 18. století. Dílo pozdního klasicismu vytvořil tak, aby zapadlo mezi tehdejší domy na Staroměstském náměstí (dnešní náměstí Dr. E. Beneše). Osmiboká kašna tak zažila ještě starou radnici. Tu ale v roce 1893 zbourali a začali stavět novou. Přesouvala se i kašna. Ocitla se ve středu náměstí a dostala ozdobnou mříž. Za pár let měla namále. V roce 1904 začali někteří lidé v Liberci volat po nové kašně, jejíž návrh Franz Metzner také přichystal. Další lidé se ale postavili na obranu Neptunovy kašny, a tak dalších dvacet let zůstala na svém místě. V roce 1925 přece jen ustoupila Metznerovu návrhu a přestěhovala se na Nerudovo náměstí, kde zůstala až do devadesátých let. Chátrala a postupně přestala fungovat , neznámo kam zmizel Neptunův trojzubec. V roce 1994 nechalo město sochu Neptuna přestěhovat do Severočeského muzea v Liberci, kde je dosud. V péči odborníků znovu ožívá. „Na náměstí se objeví kopie sochy, originál zůstane v muzeu,“ říká Hruša. Podloží pod kašnu už dělníci nachystali a jen, co to počasí dovolí, instalují ji celou. Památkáři ale moc nadšení nejsou. „Podle nás by bylo lepší, kdyby kašna zůstala na Nerudově náměstí. Před starou radnici ji postavili v době, kdy bylo náměstí jiné a domy menší. Dnes už se do prostoru moc nehodí. Ale je to věc k diskusi,“ říká k návratu kašny Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.
Liberečané jsou na proměnu spíš zvědaví. „Je skvělé, že se na náměstí vrátí něco starého, co zažilo kus historie města. Zatím si ale nedovedu představit kontrast kašny s moderními sklopanelovými domy, jako je banka nebo Plaza,“ říká Dagmar Baudysová z Liberce.

Větší prostor pro lidi

O poznání větší emoce provázejí chystanou přestavbu Soukenného náměstí. „Nejvíc se mi líbilo, když tam rostly macešky a krásné upravované záhony a stromy. Je mi líto, že je vykáceli, a nelíbí se mi, že tady má vzniknout další malé betonové městečko,“ zlobí se Livie Christiánová, která bydlí dvacet let v domě s kavárnou Nisa. Podle návrhů architektů ale náměstí o zeleň nepřijde. „Budou tam ostrůvky s trávou, stromy i keři, lavičky pro lidi, stánky i umělecké dílo. Hlavně ale nebude přes náměstí jezdit žádná doprava,“ vyjmenovává náměstek Hruša. Plocha Soukenného náměstí se totiž rozlije až k domům mezi Baťou a kavárnou Nisa a úplně zmizí část silnice v Revoluční ulici. Průjezd zůstane pouze před kavárnou Nisa a v Revoluční ulici pouze po Pražskou, kde se má jezdit v obou směrech. Na náměstí zůstane nynější kulatý stánek s trafikou.
Práce odstartují v červenci a skončí v listopadu před otevřením druhé části obchodního domu Forum. „Část peněz na přestavbu náměstí jsme totiž dostali od investora obchodního centra,“ dodává Hruša. Podle odborníků se Soukenné náměstí v průběhu let měnilo dost nadivoko. „Stávaly tam malé krámky s markýzami, městský mlýn, mnohokrát se měnila trasa tramvají. Za první republiky tam vyrostly pozoruhodné objekty jako Baťa, palác Dunaj nebo kavárna Nisa. Samo náměstí vzniklo spíše živelně. Při jeho úpravě upřednostňujeme co nejjednodušší provedení, bez architektonických výstřelků,“ doplnil památkář Freiwillig.

Vzácný „Neruďák“

Památkově velmi ceněné je naopak Nerudovo náměstí, které se má začít přestavovat příští rok na jaře. „Je cenné hlavně z urbanistického hlediska. Tvoří střed plánovitě založeného Filipova města a zachovaly se zde zajímavé klasicistní domy. Navíc je to pro nás zajímavá lokalita i z hlediska archeologického výzkumu. Již dříve tam archeologové ledacos zajímavého objevili, a tak se před samotnou přestavbou musí uskutečnit zevrubný archeologický průzkum,“ vysvětluje Freiwillig. Nerudovo náměstí, dříve Hrnčířské, vzniklo ve druhé polovině osmnáctého století. Hojně se tam konaly trhy a sídlily tam i významné úřady, například do roku 1877 c.k. okresní soud. Svůj dům si na náměstí postavil stavitel Johann Josef Kunze, který přistavoval liberecký Zámeček. Jde o dům, kam dodnes chodí lidé posedět do restaurace Černý kůň. Ta tam funguje už od druhé poloviny devatenáctého století. V podobě třípodlažní renesanční stavby zde zanechal „otisk“ i Ferdinand Scholze, svými stavbami dotvořil tvář náměstí i další známý liberecký stavitel Adolf Bürger. Ten postavil v Liberci například strojní elektrotechnickou průmyslovku na Masarykově třídě nebo Císařské lázně ve stejné ulici.
Jedním ze zajímavých archeologických objevů na Nerudově náměstí je nález z roku 1980. Při výkopových pracech objevili pod náměstím dělníci dřevěné vodovodní roury. Výzkumy potvrdily, že voda tekla do města potrubím už v šestnáctém století. Jestli jej postavili Redernové, nebo Valdštejnové, se přesně neví.

Náměstí vrátí tvář

S opravou nejzanedbanějšího náměstí v Liberci začnou stavitelé na jaře. Ve hře se objevily tři varianty. Dvě počítaly výhradně s parkováním na celém náměstí, kde by našlo místo až padesát aut.
Nakonec vyhrál návrh, kde je také parkování zahrnuto, ale jen se sedmnácti místy. Střed náměstí se stane pěší zónou. Objeví se stromy, keře i záhony a lavičky, v samotném středu plochy vznikne pěší zóna.
„Podaří se nám tak místu znovu vrátit tvář skutečného náměstí, i když provoz zachováme,“ vysvětluje Hruša. „Spolu s přestavbou náměstí se počítá i s opravami přilehlých ulic Na Kopečku, U Náspu, Zadní, Hermannova, Řeznická, Kavčí, Liliová a Bažantí. Vyměníme také rozvody vody a částečně i kanalizace a položíme nové kabely. Řidiči v okolních ulicích musejí počítat s omezením provozu,“ dodal Hruša.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video